Bayülgen’in ‘İstanbul’da işe yaramayan şöhreti’

Ağrı Dağı’na giderek küresel ısınmaya dikkat çekmek için yapılan Nuh’un Gemisi’ni ziyaret eden Okan Bayülgen, ilginç açıklamalarda bulundu. Küresel ısınmaya karşı bildiriyi okuyan ünlü televizyoncu, “Bildiriyi okuma eylemim,...


Ağrı Dağı’na giderek küresel ısınmaya dikkat çekmek için yapılan Nuh’un Gemisi’ni ziyaret eden Okan Bayülgen, ilginç açıklamalarda bulundu. Küresel ısınmaya karşı bildiriyi okuyan ünlü televizyoncu, “Bildiriyi okuma eylemim, İstanbul’da bir işe yaramayan şöhretimin kullanılmasıdır. Çok güzel oldu” dedi.
Çevre örgütü Greenpeace üyelerinin, küresel ısınmaya dikkat çekmek için Ağrı Dağı’nın Korhan Yaylası’nda yaptıkları simgesel Nuh’un Gemisinin inşaatı tamamlandı. 2 bin 500 metre yükseklikte açılışı yapılan gemiye basının ilgisini sağlayan isim olan Okan Bayülgen de katıldığı etkinliğin ardından Kelebek’e konuştu.
Bayülgen şunları söyledi: “Çok saygıdeğerler, toplumsal konulara duyarlılıkta bir numaralar gibi sözler söylemek istemiyorum çünkü Greenpeace üyelerinin yaptıkları ortada. Bence onların yaşamları kuru bir saygıdan fazlasını hak ediyor. Onlara karşı elinizde olmadan hayranlık duyuyorsunuz. Akılları, günlük dertler için değil, dünyayı nasıl kurtarırız, iklim felaketi için ne yapabiliriz gibi geniş bir vizyonda dünya için çalışıyor. Greenpeace’deki arkadaşlarımız bence asıl örnek alınması gereken rol modelleri.
Konuya ilgim, bir popçudan daha derindi tabii ki. Bu konu, sanırım Türkiye’de en çok tekstil sektörü, moda tasarımcıları ve mankenler tarafından duyuruluyor. Birtakım ince kıyım insanlar “Bu sene de defilemizi küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla fuşya renklerde yapalım dedik” gibi sözler dile getiriyorlar. Kimseyi küçümsememek lazım, herkesin bu konuda söyleyecek bir şeyi olması güzel. Her ne kadar konunun içi boşaltılıyor ve hafifletiliyor olsa da. Ancak “Ben de küresel ısınmadan haberdarım” gibi birtakım popülist açıklamalarla küresel ısınma, günümüzün trafik sorunu gibi algılanmaya başlandı. İnsanların nasıl büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduklarını öğrenme zamanı. Yaklaşan felaketi önlemek topyekûn bir uyanışı ve yeni bir yaşam biçimine alışmayı gerektiriyor.
Bildiriyi okuma eylemim, o sırada var olan ama İstanbul’da bir işe yaramayan şöhretimin kullanılmasıdır ki, güzel ve doğru bir düşüncedir. Ben Greenpeace’in bu işte kullandığı araçlardan sadece biriyim. Eğer mesaj vermek isterlerse yine onlardan biri yapmalı. Yoksa ben ne hakla yapıyorum ki bunu! İki günlüğüne Ağrı’ya gitmekle işin kurdu mu olduk?” (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net