SSPE hastası 2 çocuk yardım bekliyor

Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde yaşayan amca çocukları Özlem (11) ve Mehmet Kaya, bir yıldır SSPE hastası. Ekonomik sorunları nedeniyle çocuklarının tedavi ve gıda masraflarını karşılayamayan aileler, Sağlık Bakanlığı’nı sorumlu tutarken, kendilerine yardım eli uzatılmasını bekliyor.


Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesinde yaşayan amca çocukları Özlem (11) ve Mehmet Kaya, bir yıldır SSPE hastası. Ekonomik sorunları nedeniyle çocuklarının tedavi ve gıda masraflarını karşılayamayan aileler, Sağlık Bakanlığı’nı sorumlu tutarken, kendilerine yardım eli uzatılmasını bekliyor.
Şanlıurfa’dan Hatay’a göç eden Kaya kardeşlerin 2 çocuğu, Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalığı nedeniyle adım adım ölüme yaklaşıyor. Hurdacılık yaparak ailesini geçindirmeye çalışan Osman Kaya, sigortasız olduğu için SSPE hastası kızı Özlem Kaya’nın (11) ilaçlarını temin edemiyor.Yeşil kartla kızını tedavi ettiremeyen Kaya, “Maddi imkanım olmadığı için kızım gözümün önünde ölüyor. Kızıma bir şey olursa devlet sorumludur” dedi. Kızının tedavisi için Kaymakamlığa başvuran Kaya, Sağlık Bakanlığı’na da dilekçe gönderdiğini, ancak yanıt alamadığını belirtti. Çocuğunu kaderine terk etmek zorunda kaldığını söyleyen Kaya, şunları dile getirdi: “Sigortalı olmadığım için kızımın ilaçlarını kendi imkanlarımla almam gerekiyor. Hurda toplayarak evin geçimini sağlıyorum. Kızımın ilaçları aylık en az 500 YTL tutuyor, ben nasıl alabilirim? Aylık gelirimiz bu kadar değil, kızım bir yıldır günden güne gözümün önünde can veriyor.”
Küçük Özlem konuşamıyor
Kızının, 1 yıldan beri okula gitmediğini belirten anne Emine Kaya, hastalık görüldüğünden beri çocuğunun çenesinin tutulduğunu ve konuşamadığını belirtti. Kaya, şunları dile getirdi: “Artık konuşamıyor. Onu bir an yalnız bıraktığımda ayağa kalkıp başını duvarlara vuruyor. Eğer tedavisi yapılsaydı belki hastalığı bu kadar çok ilerlemezdi. Ama sigortalı olmadığımız için ilaç vermiyorlar. Sağlık Bakanı’nın çocukları yok mu? Bir insanın gözü önünde çocuğu ölüme giderse, acısının ne kadar büyük olduğunu bilmiyor mu? Bu hastalığın sorumluları kendileridir.”
‘İlaç diye bize ot satıyorlar’
Osman Kaya’nın kardeşi Mahmut Kaya’nın 6 yaşındaki oğlu Mehmet de bir yıldır SSPE hastası. Sigortalı olduğu için oğlunun ilaçlarını alabildiğini belirten Mahmut Kaya, ancak oğlu Mehmet’in mamaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Kaya, hastalığın sorumlusunun devlet olduğunu belirterek tepkisini şöyle ifade etti: “10 yıl önce yapılan tek doz aşının sonucu çocuklarımızın bu hastalığa yakalandığını uzmanlar açıklıyor. Ancak yetkililer, yaptıkları suçu örtbas etmek için hiç ilgilenmiyor. Ve çocuklarımız günden güne gözlerimizin önünde eriyip gidiyor. Bu hastalığın ilaçları diye bize çeşit çeşit otlar satanlar oldu ama çare olmadı. Oğlum Mehmet’in 6 yaşına kadar hiçbir sağlık sorunu yoktu, bunun tek sorumlusu yetkililerdir.”
Özellikle bölgede 4 bin 500 çocukta rastlanan SSPE hastalığını iyileştirecek ilacın olmaması nedeniyle çocuklar ölümle yüz yüze bırakılıyor. Devlet yetkilileri ise böyle bir hastalığın varlığını henüz kabullenmiş değil. (Hatay/DİHA)
Batman’da 3 yılda 21 çocuk SSPE hastalığından öldü

Batman’da, son 3 yılda, SSPE hastalığından 21 çocuğun öldüğü bildirildi. Batman SSPE Derneği Başkanı Ömer Doğan, 3 yıl boyunca SSPE tedavisi gören 10 yaşındaki Emine Cüce’yi önceki gün kaybettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Bu hastalığa 3 yılda 21 çocuğu kurban verdik. 25 çocuk ise halen bu hastalığın pençesinde. Eğer bu çocuklarımıza iyi bir bakım ortamı yaratılırsa yaşama şansları var. Sosyal Yardımlaşma Vakfı, SSPE hastalarına aylık 250 YTL veriyordu, malesef bu yardım miktarı 200 YTL’ye düşürüldü.”
Ferhat Arslan
www.evrensel.net