GÜNCEL

 • Seçimlere olağan koşullarda gidilmiyor. İki ay önce ordu hükümete muhtıra vermiş, Meclis cumhurbaşkanını seçememiş ya da seçtirilmemiş, açıktan olmasa da “seçimler gerçekten olacak mı?” tartışması yapılıyor, Kuzey Irak sınırına askeri sevkıyat devam ediyor, uluslararası ajanslar Türk ordusunun Kuzey Irak’a top atışı yaptığını haber veriyor.


  Seçimlere olağan koşullarda gidilmiyor. İki ay önce ordu hükümete muhtıra vermiş, Meclis cumhurbaşkanını seçememiş ya da seçtirilmemiş, açıktan olmasa da “seçimler gerçekten olacak mı?” tartışması yapılıyor, Kuzey Irak sınırına askeri sevkıyat devam ediyor, uluslararası ajanslar Türk ordusunun Kuzey Irak’a top atışı yaptığını haber veriyor.
  Meclis’e girmesi muhtemel partilerin birbirinden farkı yok. İşçi haklarına hep birlikte karşılar. Demokrasi ve özgürlüklerden hepsi haz etmiyor. IMF’nin ekonomi programına hepsi imza atıyor. Kürt sorununun çözümünü ise askere bırakmışlar.
  Bu koşullarda demokrasi güçlerinin Meclis’e girmesi önemli. Kırk elli kişi girerse Meclis’te önemli işler yaparlar, ama üç-/beş kişi bile bu Meclis’te çok şey yapabilir. Altmış beş seçiminde Meclis’e giren on beş TİP milletvekilinin yaptıkları hâlâ anlatılıyor.
  Ortak bağımsız aday taktiği bugüne kadar kazasız belasız geldi. Artık bağımsız adaylar belirlendi. Şimdi bütün demokrasi güçleri bu bağımsız adayları desteklemeli.
  ÖDP’nin bu konudaki pozisyonu hâlâ belirsizliğini koruyor. Dün Birgün gazetesinde çıkan habere göre ÖDP bağımsız adaylardan sadece İstanbul 1. Bölge Adayı Ufuk Uras ve İstanbul 2. Bölge Adayı Baskın Oran’ı destekleyecek ve bu bölgelerde parti olarak aday çıkarmayacakmış. İstanbul 3. bölge, İzmir 1. bölge ve Ankara 1. bölgede aday listesi verecek ve bu bölgelerde il örgütlerine inisiyatif tanıyacakmış. İl örgütleri bu bölgelerde bağımsız adayları destekleme kararı alırsa milletvekili listelerini geri çekeceklermiş. Bu taktik aslında ÖDP Başkanı Ufuk Uras ve Baskın Oran’ın da seçilmemesi taktiğidir. Diğer yerlerde bağımsız adayları desteklememek, demokrasi güçlerine siz de bizim genel başkanımızı desteklemeyin demektir aslında. ÖDP, genel başkanı ile parti organlarında çözemediği sorunu seçim sürecinde hesaplaşma olarak ele alamaz. Böyle ele alınırsa parti içi sorunların çözümü; ülke, emekçi halk ve demokrasi mücadelesinin çıkar ve yararlarına tercih edilmiş olur. Bağımsız ortak aday taktiğinin ortaya atılışından bu yana, bu taktiği destekleyen herkesin ortak arzusu ÖDP’nin de kayıtsız koşulsuz bağımsız adayları desteklemesi biçimindedir. Bağımsız adaylar için seçim çalışmaları bugünden itibaren başlamıştır ama hâlâ ÖDP’nin kararını değiştirmesi için süre vardır.
  Bağımsız ortak adaylar Meclis’e girdikten sonra da ittifak devam etmelidir. Demokrasi güçlerinin temsilcileri Meclis’te birlikte hareket ettiklerinde güçleri daha da artacaktır.
  Bu nedenle, bugün atılacak taktik adımlar, demokrasi mücadelesinin birkaç yılını belirleyecektir.
  Dileriz çok geç olmadan aklın yolunda birleşmek mümkün olur.
  Kamil Tekin Sürek
  www.evrensel.net