Tüzel İzmir’den Erbaş Ankara’dan aday

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, İzmir 1’inci bölgeden bağımsız aday olduğunu açıkladı.


Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, İzmir 1’inci bölgeden bağımsız aday olduğunu açıkladı. EMEP olarak da 45 ilde kendi ismi ve amblemi ile seçimlere gireceklerini belirten Tüzel, Türkiye’nin ihtiyacının demokrasi için birlik ve barış için sağduyu” olduğunu söyledi. Ankara 1’inci bölge bağımsız adayı Şair Şükrü Erbaş da farklı sorun ve çözüm önerilerinin Meclis’e taşınacağına inancını dile getirdi.
Tüzel, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı, MYK üyesi Öznur Oğuz ve Ankara 1’inci bölge bağımsız adayı Şükrü Erbaş ile dün parti merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. DTP Eşbaşkan Yardımcısı Bayram Altun, SDP MYK üyesi Hüseyin Taka, Prof. Dr. Cengiz Güleç, Tiyatro Sanatçısı Yeşim Dorman, İHD eski Genel Başkanı Hüsnü Öndül, Halk Müziği sanatçısı Nevzat Karakış, KESK MYK üyesi Fevzi Ayber, Genel-İş MYK üyesi İsmail Özhamarat, Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen, Yol-İş Ankara 3 No’lu Şube yöneticisi Müslüm Yaşar, PSAKD eski MYK üyesi Rıza Aydoğmuş, KESK’e bağlı sendikalardan yöneticilerin de katıldığı toplantıda konuşan Tüzel, seçimlere olağanüstü koşullarda girildiğini, seçmenin tercihinin korku ve tehditlerle yönlendirilmeye, halkın kamplara ayrılmaya çalışıldığını söyledi.
‘Halkımız seçeneksiz değil’
Sistem savunucusu dinci muhafazakar blok ile karşısında kendisini devletin sahibi olarak gören soldan sağa, asker, sivil milliyetçi blok arasında temel meselelerde hiçbir fark olmadığını kaydeden Tüzel, buna karşı tutum alınmazsa, umutların sönmesinin kaçınılmaz olacağını söyledi. Hiçbirinin ABD’ye, NATO’ya, GOP’a ‘hayır’ demediklerini, hepsinin de bunlara ve IMF, Dünya Bankası ve sermayeye hizmette yarıştığını çıkardıkları yasalarla aktaran Tüzel, “bu anlayışların daha çok insan hakları, özgürlük, demokrasi yerine polis yetkilerinin artırılmasına ‘evet’ dediklerinin” de altını çizdi. Hiçbirinin Kürt sorununun demokratik çözümü için çaba harcamayacaklarını da vurgulayan Tüzel, sorunların çözümü için asıl ihtiyacın, “demokrasi, sağduyu, barışa, kardeşliğe ve özgürlüğe sahip çıkmak olduğunu” dile getirdi. Bu manzaraların daha kötüsünü yaşamamak için, işçi ve emekçilerin sesinin daha yüksek çıkması gerektiğini kaydeden Tüzel, “halk iradesinden, anayasadan, demokrasi ve laiklikten söz edenlerin karşısına halkın özgürlük, barış ve kardeşlikten yana iradesini göstermek için 22 Temmuz seçimleri önemli bir fırsat sunmaktadır” dedi. “Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt sorununun demokratik çözümü, inanç ve vicdan özgürlüğünün kazanılması ve emekçilerin daha iyi bir yaşam kazanmaları için” seçimin fırsat olarak değerlendirilmesini isteyen Tüzel, işçi sınıfı ve emekçilerin gerçek savunucusu ve temsilcisi olarak EMEP’in seçimler için halka “birlik ve sağduyu” çağrısı yaptığını açıkladı. Yaklaşımlarının, “Gerçek demokrasi, tam bağımsızlık, gönüllü birlik” olduğunu kaydeden Tüzel, “halkın ezilip sömürülmediği, işe ve sosyal güvenceye sahip olabileceği halkçı bir ekonomik programın, ekonomi ve siyasette tam bağımsızlık anlayışı çerçevesinde bir dış politikanın, halkın iradesinin önündeki tüm engellerin kaldırılması ve demokrasinin eksiksiz savunucusu olmaya devam edeceklerini” söyledi. “Kürt sorununun barışçı ve demokratik yaklaşımlarla çözümünün, ibadet ve inançların kamusal alandan çıkartılıp kişisel alanla kayıtlandığı gerçek bir sistemin tavizsiz uygulayıcısı” olacaklarını kaydeden Tüzel, EMEP’in 45 ilde seçimlere katılacağını, onun dışında ezilen ve yok sayılan Kürtlerin temsilcilerinin Meclis’te olması için bağımsız adayları ve birlikte belirlenmiş ortak adayları destekleyeceklerini açıkladı.
Tüzel İzmir adayı
Emek ve demokrasi güçlerinin temsiliyeti için İzmir 1’inci bölgeden bağımsız aday olacağını açıklayan Levent Tüzel, ilan edilmiş ortak adaylarla birlikte İzmir, İstanbul, Adana, Mersin, Ankara, Antalya, Hatay, Kocaeli, Bursa, Manisa ve Denizli’deki bağımsız adayları da destekleyeceklerini söyledi. Tüzel, “Çok cesaretli, azimli şekilde, geceli gündüzlü çalışma içerisinde olacaklarını” söyledi.
Şair Erbaş Ankara ‘dan aday
Emek, barış, demokrasi güçlerinin Ankara 1’inci bölge bağımsız adayı Şair Şükrü Erbaş, 35 yıla yakındır şiirle, yazı ile kendisini ifade eden, hayata müdahale etmeye çalışan bir insan olduğunu belirterek, “Şiirimin sorunsalı ne ise adaylığı kabul etmemdeki sorunsal da aynı, hayata, topluma, ülkeye ve zamana ilişkin. Bunlar birbirini dışlayan değil, birbirinin devamı iki tutumdur” dedi.
“Emek, barış, demokrasi cephesi diyebileceğimiz siyasi duruşun ortak adayı olarak, çok önemli bir kentten, önemli bir seçim bölgesinden seçime gireceğim” diyen Erbaş, Meclis’te farklı düşüncelerden, dünya görüşlerinden, farklı sınıfsal yapılardan farklı seslerin yer alması gerektiğini dile getirdi. Türkiye’nin gerçek anlamda barışa ihtiyacından da söz eden Erbaş, toplumun militarize edildiğini, laik-antilaik kıskacına sokulmaya çalışıldığını, Türk kimliğinden başka hiçbir kimliğe izin verilmediği bir yere doğru sürüklendiğini ifade etti. Erbaş, “Tüm bunları engelleyecek, farklı seslerin yükseleceği, farklı sorun ve çözüm önerilerinin Meclis’e taşınacağına inandığım için adayım” dedi.
Öndül, ‘Bizim evden üç oy var’
Erbaş’ın, bir şair olarak aday olmasından duyduğu sevinç ve mutluluğu ifade eden Öndül, “Bir şaire bizim evden üç oy var” dedi. Öndül, Meclis’e şairin, şiirin girmesinin, ezilen, sömürülen kitlelerin duygu ve dileklerinin de girmesi anlamına geldiğini söyledi. DTP Eşbaşkan Yardımcısı Bayram Altun ve SDP MYK üyesi Hüseyin Taka da bağımsız adayları hep birlikte destekleyeceklerini, Türkiye’nin her yerinde bağımsız adayların başarılı olması için tüm güçlerini seferber edeceklerini söylediler.
EMEP, 45 ilde seçime katılacak

EMEP, Türkiye genelinde 45 ilde parti ismi ve amblemi ile seçimlere katılacak. EMEP, parti olarak seçimlere girdiği bu bölgelerde de emek, barış ve demokrasi güçleri ile birlikte hareket edecek. EMEP’in seçimlere gireceği iller şöyle; Afyon, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yozgat ve Zonguldak.
(Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
www.evrensel.net