Tersane işçileri yeni kayıp istemiyor

Harb-İş üyesi Gölcük Tersanesi işçileri, hükümetle Türk-İş arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden habersiz. Süreç hakkında bilgilendirilmedikleri belirten işçiler, Türk-İş’in işçi haklarını korumak için kararlı olmasını istiyorlar.


Harb-İş üyesi Gölcük Tersanesi işçileri, hükümetle Türk-İş arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden habersiz. Süreç hakkında bilgilendirilmedikleri belirten işçiler, Türk-İş’in işçi haklarını korumak için kararlı olmasını istiyorlar. Yeni hak kayıpları istemeyen işçiler, mücadeleye hazır olduklarını söylediler.
Yapılan görüşmeler hakkında bilgi veren kağıtların panolara asıldığını belirten işçiler, bunun açıklayıcı olmadığını söylüyorlar. Ne Türk-İş’in hükümetten ne istediğini ne de hükümetin ne önerdiğini bildiklerini belirten işçiler, süreç hakkında kimsenin kendilerine bir şey sormadığını ve anlatmadığını söylüyorlar.
Haklar gidiyor
Ücretler arasında farklılıklar olduğunu dile getiren işçiler, bunun giderilmesini istiyor. Ağır işkolunda çalıştıklarını söyleyen işçiler, “Akşam eve gidebiliyorsak şanslıyız. Bu nedenle bu öneriyi kesinlikle kabul etmiyoruz” diyorlar. Her sözleşme döneminde başka bir haklarının alındığını belirten işçiler, şunları anlattılar: “Kamuda da birçok hak elden gidiyor. İşveren mantığı her yerde aynı. Son imzalanan sözleşmede ücretlerimiz enflasyona ezildi. Sosyal haklarımızın bir kısmını kaybettik. Yeni kayıpların yaşanmasını istemiyoruz.”
Esnek çalışmanın tersanelerde uygulandığını ifade eden işçiler, 4857 sayılı İş Yasası’nın sözleşmeye girmemesi gerektiğini söylüyorlar. Yasanın fiilen uygulandığını anlatan işçiler, “Cumartesi-pazar çalışıyoruz, sonra perşembe-cuma tatil veriliyor. Hafta sonu tatilimiz mesai ücreti verilmeden elimizden alınıyor. Hafta sonu fazla mesai ücreti almadığımız gibi servis ve yemek de yok” dediler.
Mücadeleye hazırız
Hükümetin ciddi bir saldırı hazırlığı içinde olduğuna dikkat çeken işçiler, hiçbir şey kazanılmasa bile mevcut hakların korunması gerektiğini belirtiyorlar. Sendikaların aralarındaki rekabetten kurtulması gerektiğini belirten işçiler, sendikaların sınıfın haklarını korumak için ortak hareket etmesi gerektiğini dile getirdiler. Türk-İş’in hükümete tolerans göstermemesini isteyen işçiler, mücadeleye hazır olduklarını dile getirdiler. (Kocaeli/EVRENSEL)
Arif Doğan
www.evrensel.net