‘Goldberg Çeşitlemeleri’ Aya İrini’de

Klavsen repertuvarının gelişiminde bir dönüm noktası kabul edilen Bach’ın ölümsüz yapıtı Goldberg Çeşitlemeleri, yaylı çalgılar üçlüsü için çarpıcı bir düzenlemeyle 35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde… Yarın akşamı Aya İrini Müzesi’nde saat 21.00’de,


Klavsen repertuvarının gelişiminde bir dönüm noktası kabul edilen Bach’ın ölümsüz yapıtı Goldberg Çeşitlemeleri, yaylı çalgılar üçlüsü için çarpıcı bir düzenlemeyle 35. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde… Yarın akşamı Aya İrini Müzesi’nde saat 21.00’de, gerçekleşecek konserde, kemancı Dmitri Sitkovetsky’nin düzenlemesi, Bach’ın viyolonsel için tüm yapıtlarını kaydetmiş olan sanatçı Mischa Maisky, köklü Rus ekolünün genç temsilcisi kemancı Julian Rachlin ve kuşağının en heyecan verici viyolacılarından Maxim Rysanov tarafından seslendirilecek.
Bach’ın 1740 yılında Rus Büyükelçisi Kont Carl von Keyserlingk’in “uykusuz” gecelerine çare olmak amacıyla klavsen için bestelediği Goldberg Çeşitlemeleri müzik tarihinde çok önemli bir yere sahip. Eserin yaylı çalgılar için düzenlemesini, 1985 yılında Bach’ın doğumunun 300. yılını kutlamak amacıyla kemancı Dmitri Sitkovetsky gerçekleştirdi ve bu ölümsüz yapıtın en sıra dışı yorumlarını gerçekleştiren piyanist Glenn Gould’a adadı. Sitkovetsky’nin çalışması, sayısız düzenlemeler arasında en başarılısı olarak kabul ediliyor. Konserde çalacak ünlü çellist Mischa Maisky, 2000 yılında Bach’ın 250. ölüm yıldönümünde gerçekleştirdiği turnesinde tüm solo viyolonsel süitlerini ve eşlikli sonatları aynı gün içinde çalarak gerçekleştirilmesi güç bir başarıya imza attı.
Viyana Filarmoni ile Ricardo Muti yönetiminde sahne alan en genç sanatçı unvanına sahip Julian Rachlin, profesyonel kariyerine 1989 yılında başladı. Rachlin, dünyanın belli başlı orkestralarıyla çaldığı yoğun konser programının yanı sıra 2000 yılından beri Dubrovnik’te “Julian Rachlin ve Arkadaşları” adlı festivali yönetiyor.
Yeni kuşak bestecilerle yürüttüğü çalışmalarla tanınan genç viyolacı Maxim Rysanov, 2005 yılından beri Berlin Spectrum oda müziği serisinin bir üyesi. Rysanov, ünlü viyolacı Yuri Bashmet tarafından “İşte rakibim” diye karşılanmıştı. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net