Zenginler Kulübü bugün toplanıyor

Dünyanın “en zengin 8 ülkesi” ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Kanada, Japonya ve Rusya liderleri bugün akşam saatlerinde, Almanya'nın başkanlığında Baltık Denizi kıyısındaki tatil beldesi Heiligendamm’da bir araya gelecek.


Dünyanın “en zengin 8 ülkesi” ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Kanada, Japonya ve Rusya liderleri bugün akşam saatlerinde, Almanya'nın başkanlığında Baltık Denizi kıyısındaki tatil beldesi Heiligendamm’da bir araya gelecek.
Cuma gününe kadar sürecek bu yılki G-8 (8’ler Grubu) Zirvesi’ne büyük ülkeler arasındaki çatışmaların yanı sıra, küreselleşme karşıtlarının damgasını vurması bekleniyor. Resmi gündemde başta Irak ve Afganistan işgalleri, İran’ın nükleer dosyası olmak üzere uluslarası ekonomik, siyasi ve askeri durum var. ABD’nin Füze Savunma Sistemi konusunun Rusya lideri Putin ile ABD Başkanı Bush arasında sert tartışmalara yol açması bekleniyor.
Rusya lideri, zirve öncesinde yaptığı açıklamalarda Bush ve AB liderlerini uyarmıştı. Putin’in şubatta Münih’teki Güvenlik Zirvesi’nde ABD’ye karşı yaptığı tarihi çıkışı Heiligendamm’da da sürdürmesi bekleniyor.
Sistem konusunda AB ülkelerinin nasıl bir tavır alacağı ise kesin olarak belli değil.
İklim değişikliği ve Afrika
Bir diğer önemli tartışmanın iklim değişikliği konusunda olması bekleniyor. Başta Almanya Başbakanı Merkel olmak üzere bazı liderler Kyoto Protokolü’nün hayata geçirilmesini, küresel ısınmanın 2 derece düşürülmesi, havadaki CO2 oranının azaltılmasını talep ediyorlar. Kyoto’yu imzalayan üç ülkeden biri olan ABD ise bu kararlara yanaşmıyor.
Bush, önümüzdeki kış Endonezya’nın Bali Adası’nda yapacağı toplantıda yeni hedeflerini belirleyecek. Bu bakımdan iklim konusunda kesin bir kararın çıkması beklenmiyor.
Benzer durum “Afrika’ya kalkınma yardımı” konusunda da geçerli. Almanya, Afrika’ya yardımı 750 milyon Avro artırdığını açıkladı. Diğer ülkelerin de kısmen artıracağı ifade ediliyor.
Zirvede ayrıca Çin, Brezilya, Hindistan, Meksika, G. Kore ve Afrika liderleriyle, ayrıca BM, OEDC, DB, IMF, UAEA ve WTO gibi kurumlarla da görüşmelerde bulunulacak.
Dünya protestoları konuşacak
Haftalar öncesinden “zirvenin başarısızlıkla sonuçlanacağı” yorumları başlarken, asıl dikkati ise sokakta G-8’e karşı verilen mücadele çekecek. Rostock’taki 80 bin kişilik cumartesi günkü gösteri, protestoların güçlü geçeceğinin ilk işareti olmuştu. Polis, provokasyonu sonucu 500’ün üzerinde gösterici yaralanırken, pek çoğu da gözaltına alınmıştı. Buna rağmen gösteriler Rostock’ta sürüyor. Dün yaklaşık 10 bin kişi eylem düzenledi. Polis, yine saldırdı ve 66 kişiyi tutukladı.
Dün başlayan “Alternatif Zirve” ise yarın sona erecek. Eylemciler, bugün liderlerin geleceği Rostock-Laage Havaalanı önünde eylem yapacak. Eylemin son anda yeniden yasaklanabileceği belirtiliyor. (Köln/EVRENSEL)
G-8’e karşı ‘Yoksullar Zirvesi’

G-8 Zirvesi bugün başlarken, Mali’de küreselleşme karşıtları “Yoksullar Zirvesi” düzenliyor. Zirve Sikasso’da önceki gün başladı. Zirve; Mali, Fildişi Sahili, Benin, Gine, Nijer ve Avrupa’dan gelecek katılımcılarla Afrika ülkelerinin borçları, kalkınma, göç gibi konuları görüşecek ve yarın sona erecek.
Gösteri hakkı kısıtlandı

Almanya Anayasa Mahkemesi, Heiligendamm’da G-8’e karşı yarın yapılması planlanan büyük gösterinin yasaklanmasını onayladı.
Eylemler, zirvenin yapıldığı binanın 10 km uzağında “polis denetimiyle ve çok sınırlı katılımla” yapılacabilek. Karar nedeniyle G-8 karşıtı eylemler kente yakın yerlerde yapılacak.
Yücel Özdemir
www.evrensel.net