06 Haziran 2007 00:00

OAS Zirvesi’nde RCTV gerilimi

Latin Amerika ülkelerinden Panama’da önceki gün başlayan Amerika Devletleri Örgütü (OAS) Genel Kurulu, ABD ile Venezüella bakanlarının karşılıklı suçlamalarına sahne oldu.

Paylaş

Latin Amerika ülkelerinden Panama’da önceki gün başlayan Amerika Devletleri Örgütü (OAS) Genel Kurulu, ABD ile Venezüella bakanlarının karşılıklı suçlamalarına sahne oldu.
ABD, Venezüella’nın halkçı lideri Hugo Chavez tarafından lisansı yenilenmeyen Beyaz Saray destekli muhalif RCTV kanalının kapatılmasını zirveye taşırken, Venezüella ise ABD’yi “ikiyüzlülük” ile suçladı ve Venezüella’nın içişlerine karışmaması konusunda uyardı.
Rapor talebi
Panama’da yapılan OAS Zirvesi’ne dün katılan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Chavez’in, halkçı lidere karşı 2002 yılında tezgahlanan ABD yanlısı darbe girişimine doğrudan katıldığı kanıtlarla ispatlanmış olan RCTV’yi kapatmasının, “Chavez’in aldığı en keskin ve vahim” karar olduğunu iddia etti.
Chavez’in iktidara geldiği günden bu yana ülkede ABD karşıtlığını körüklediğini belirten Rice, OAS’ı ise Venezüella medyasının durumu üzerine ayrıntılı bir rapor hazırlamaya çağırdı.
Saygısızlık ve ikiyüzlülük
Bu çağrıya karşılık Venezüella Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro ise, Venezüella’nın saygı istediğini belirterek, “Bağımsızlığımıza saygı istiyoruz. Kimse içişlerimize karışmasın” dedi.
ABD’nin, ülke içindeki bağımsız basına yönelik kısıtlamalarına da dikkat çeken bakan, Beyaz Saray’ı “ikiyüzlü davranmak” ile suçladı. Maduro, ABD’nin ayrıca, insan haklarını hiçe saydığına ve göçmenlik konusunda ise yasadışı davrandığına da dikkat çekti.
Bu arada OAS içindeki ABD müttefiki ülkelerin ise, Venezüella’nın RCTV’ye karşı tepkisinden “endişeli” oldukları öğrenildi.
Panama’daki kulislere göre, ABD ile birlikte hareket eden bu ülkeler, ABD’nin olası Venezüella’nın kınanması kararına da destek verebilir.
Ancak Küba, Bolivya, Ekvador ve Nikaragua gibi ülkeler ise Venezüella’dan yana tavır koyuyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Putin’in açıklaması tedirgin etti

SONRAKİ HABER

AB’den Türkiye’ye ‘Suriye’ uyarısı: Tek taraflı adımlardan kaçının

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa