Nuh’un Gemisi yıkılıyor

Çevre ve Orman Bakanlığı, Greenpeace Çevre Örgütü tarafından iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Ağrı Dağı’nda yapılan Nuh’un Gemisi’nin kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılmasını istedi.


Çevre ve Orman Bakanlığı, Greenpeace Çevre Örgütü tarafından iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Ağrı Dağı’nda yapılan Nuh’un Gemisi’nin kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılmasını istedi. Greenpeace yetkilileri ise valilikten izin aldıklarını belirttiler.
Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, Greenpeace’in Ağrı Dağı Milli Parkı koruma alanında küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla inşa ettiği Nuh’un Gemisi’nin, izinsiz olduğu gerekçesiyle yıkılmasını istediği ortaya çıktı. Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ağrı Valiliği’nce Eli köyü civarında sembolik bir Nuh’un Gemisi inşasına izin verilip verilemeyeceği yönünde gönderilen yazıya olumsuz yanıt verdi. Bakanlık, geminin izinsiz yapıldığını belirterek yıkılmasını istedi.
‘Valilikten izin aldık’
Greenpeace Departman Asistanı Başak Gürbüz, gemiyi Iğdır Valiliği’nin izniyle yaptıklarını söyledi. Gelişmelere üzüldüklerini ifade eden Gürbüz, amaçlarının iklim değişikliğine dikkat çekmek olduğunu, ancak şimdi Nuh’un Gemisi’nin yıkılmasının tartışılmasının üzüntü verici olduğunu belirtti. Gürbüz, “Bakanlık geminin kaçak olduğunu söylüyor. Oysa biz valilikten izin aldık. Konuyla ilgili daha sonra gerekli açıklamayı yapacağız” dedi.
Iğdır Valiliği, Iğdır Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Iğdır İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri ise bakanlığın kararından haberdar olmadıklarını söylediler. (Iğdır/DİHA)
www.evrensel.net