Gece gündüz çalıştılar liderlere yaranamadılar

Milletvekili listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verilmesinin ardından, seçimler ön plana çıkmaya başladı.


Milletvekili listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verilmesinin ardından, seçimler ön plana çıkmaya başladı. Listelerde yer alabilmek için Meclis’te gece gündüz çalışmaya ses çıkarmayan liderlerinin gözüne girebilmek için “canhıraş” çalışan, birbirleriyle yumruklaşan, mahalle kavgalarında bile söylenmeyecek küfürleri Meclis’te karşısındakine söylemekten çekinmeyen milletvekillerinin çoğu liste dışı kaldı.
Listelerde tek belirleyici liderler oldu. AKP’de 150’nin üzerinde, CHP’de ise 70’e yakın milletvekili aday listelerinde yer alamadı.
‘Laf atanlar’ listelerde yok
“Her kesime kucak açtığı” imajı yaratmak için “sol”dan transferlerle vitrinini değiştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, listede tek belirleyici oldu. Erdoğan, listesinde milli görüşçü adaylara yer vermeyerek “Milli görüş gömleğini çıkardım, değiştim” mesajını yenilemiş oldu. Başbakan Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Meclis komisyon başkanları Tayyan Altıkulaç, Münir Erkal, Mehmet Elkatmış, Mehmet Dülger, Cengiz Kaptanoğlu’na listelerinde yer vermezken, AKP’nin “laf atanları” olarak adlandırılan, Meclis Genel Kurulu’nun ön sıralarında oturup konuşmacılara laf atarak müdahale eden Zeynep Tekin Börü, Ahmet Işık gibi milletvekilleri de listede yer bulamadı. AKP’nin “gözü yaşlı” vekili İnci Özdemir de her grupta Başbakan Erdoğan’ın yakınında olmaya özen göstermesine rağmen, Erdoğan’ın “görmediği” vekiller arasında yer aldı.
Geriye fotoğraf kaldı
Meclis Genel Kurulu’nda, birbirlerine attıkları yumruklarla gazete manşetlerine oturan AKP Uşak Milletvekili Alim Tunç, Kilis Milletvekili Veli Kaya ile CHP Kocaeli Milletvekili Salih Gün, Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu da yeni dönemde milletvekili olamayacaklar arasında yer aldılar. Bu vekillerden geriye ise yumruklaşma görüntüleri kaldı.
3 aylık maaş yanlarına kalacak
Cumhurbaşkanının seçilememesinin ardından AKP’nin seçimler için “24 Haziran” tarihini öne çıkarmasına rağmen, 22 Temmuz’da karar kılınmasında, AKP’li vekillerin etkili olduğu söylenmişti. Bunda da maaşların üç ayda bir peşin olarak alınmasının etkiliği olduğu konuşulmuştu. Böylece milletvekilleri, 15 Temmuz’da üç aylık, yaklaşık 24’er bin YTL’lik maaşlarını peşinen almış olacaklar. Meclis’in yarısının yenileneceği düşünüldüğünde, 250 civarında vekil, listede yer alamasa bile 7 gün için üç aylık maaşa konmuş olacak. Listelerde yer alamayan ya da seçilemeyen kaç vekilin bu maaşını iade edeceğini ise önümüzdeki günler gösterecek.
YSK eksiklikleri saptayacak
Partilerin aday listelerini bildirmelerinin ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) listeler üzerinde çalışmalarını başlattı. İncelemeler bittikten sonra eksiklikleri partilere iletilecek ve 8 Haziran Cuma gününe kadar giderilmesi istenecek. Milletvekili geçici aday listeleri, 10 Haziran Pazar günü Resmi Gazete’de ve radyo televizyonlarda yayınlanacak.
Aynı gün geçici adaylar, ilgili il seçim kurulu ve YSK’ca doğrudan incelemeye alınacak. Bu adaylara karşı yapılacak itirazlar da incelenecek. YSK; istifa, itiraz veya inceleme üzerine adaylıktan çıkarılanlar nedeniyle ortaya çıkan aday eksilmelerinin tamamlanmasını 15 Haziran Cuma günü siyasi partilere bildirecek. Eksiklikler tamamlanarak 17 Haziran’a kadar YSK’ya iletilecek. Kesin aday listeleri ise 20 Haziran Çarşamba günü ilan edilecek. (Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
www.evrensel.net