Bağcılar’da ibre AKP’den yana

Bağcılar, aldığı göçlerin ardından 1992 yılında Bakırköy’den ayrılarak ilçe statüsüne kavuştu. Özellikle Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden yoğun göç aldı.


Bağcılar, aldığı göçlerin ardından 1992 yılında Bakırköy’den ayrılarak ilçe statüsüne kavuştu. Özellikle Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden yoğun göç aldı. İstanbul’da 3. Bölge’de kalan ilçe, 3 Kasım 2002 seçimlerine göre 368 bin 104 seçmene sahip. Bağcılar’da 271 bin 368 seçmen oy kullanırken, oyların 259 bin 504’ü geçerli sayılmıştı. AKP yüzde 48.95’le birinci parti, CHP yüzde 15.26 ile ikinci parti ve DEHAP yüzde 9.15 ile üçüncü parti olmuştu.
Geçen seçimlerde birinci parti olan AKP’nin bu seçimlerde de birinci parti olması bekleniyor. AKP’nin bu seçimlerde aynı oyu alacağı veya oyunu yükselteceği ise kesin değil. Bağcılar’da seçim sonuçları ile ilgili çeşitli görüşler var. Görüşlerin başında ANAP ve DYP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile birlikte hareket etmesi, bu iki partinin seçmenlerinin AKP’ye yöneleceği, buna karşı da CHP ve DSP’nin seçim işbirliği yapması ‘sol görüşlü’ seçmenlerin tekrar CHP’ye yönelecek olması. Çok az bir olasılıkta olsa da AKP’ye tepkili olan seçmenin Genç Parti’ye yöneleceği görüşü de var, bunun nedeni Cem Uzan’ın AKP iktidarı döneminde yaşadıklarından dolayı Genç Parti’nin AKP’den hesap soracağına inanmaları. Bağcılar’da seçimde en çok merak edilen ise Kürt seçmenin ne yapacağı. Geçen seçimlerde Kürt seçmenlerin tercihi arasında AKP de yer almıştı. DTP’nin bağımsız adaylarla seçime girmesi ve baraj sorunu olmaması, Kürt seçmenlerin bir bölümünün de tercihini bağımsız adaylardan yana kullanması bekleniyor.
Hükümetten memnuniyet var
Bağcılar Yavuz Selim Mahallesi’nde geçen seçimlerde yaşanan erzak, kömür vb. yardımların seçim arifesine doğru yine yapılacağı belirtiliyor. Geçen seçim döneminde AKP ve birkaç parti, erzak ve kömür yardımı ile oy talebinde bulunmuş.
Seçim yaklaşırken kahvelerde de seçimler tartışılıyor. Cırcır Kahvesi’ndeyiz. Vakit öğleden sonra, az sayıda masası olan kahvede masaların çoğu boş. Bir masada kağıt oyunu oynayanlar var. Onların yanına gidiyoruz. Oyun oynayanların dışında bir kişi de onları izliyor. Seçimler üzerine fikirlerini sorduğumuzda, kısa bir konuşma ardından yerini hararetli bir tartışmaya bırakıyor. Masaya göre seçimin sonucu Bağcılar oranını veriyor.
Başka tercih yok
Gülağa Aslan, AKP Hükümeti’nden memnun olduğunu dile getirerek, tekrar iktidara gelmesi için yine oyunu AKP’ye vereceğini söylüyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin yanlış yaptığı kanısında.
Bitlis’ten üç yıl önce gelen Ramazan Alican’ın da tercihi AKP’den yana olacak. Partiler içinde en iyisinin AKP olduğuna inanan Alican, eğitim için verilen burs ve yardımları hükümetin başarısı olarak yorumluyor.
Mustafa Şeker, AKP Hükümeti’nin iyi bir hükümet olduğunu düşünüyor. Şeker, parlamentoda istikrarlı parti bulunmamasından dolayı AKP’ye oy verdiğini ve bu dönemde de AKP’ye oy vereceğini söylüyor. Hükümetin, çalışmalarını Türkiye geneline yaydığına inanan Şeker, fiyatların aynı kalmasını da hükümetin başarısı olarak gösteriyor.
Erzak yandaşlara gidiyor
Hasan Yaz da masadaki tek CHP’li. Şimdiye kadar sağ partilere oy vermediğini söylüyor. AKP’nin iktidara gelmeden önce vaat ettiklerini gerçekleştirmediğini söyleyen Yaz, “AKP’liysen milyarder olsan da belediye sana yardım eder. Ama benim gibi sol görüşlüysen gelip sana yardım etmez. Acından ölsen gelip sana bakmaz. İnsanları bir kalemle, kömürle kandırıyor” diye konuşuyor.
Mustafa Sevgili, 1974 yılında Kıbrıs’ta askermiş. Onun vazgeçilmezi Bülent Ecevit’li DSP olmuş hep. Ecevit’ten dolayı her zaman DSP’ye oy verdiğini söyleyen Sevgili’nin bu kez tercihi AKP olacak. Nedeni de ona göre; AKP’den başka seçenek olmaması. Sevgili, CHP ve DSP işbirliğinden de bir sonuç çıkmayacağını düşünüyor. (İstanbul/EVRENSEL)
Şerif Karataş
www.evrensel.net