Avrupa ayda 24 saat online

Güneş Arabaları Yarışı, Hidrojen Arabaları Yarışı gibi genç kuşaklardan büyük ilgi gören projeleri hayata geçiren Bilim ve Teknik, öğrencilerin önüne bu kez daha iddialı bir hedef koydu.


Güneş Arabaları Yarışı, Hidrojen Arabaları Yarışı gibi genç kuşaklardan büyük ilgi gören projeleri hayata geçiren Bilim ve Teknik, öğrencilerin önüne bu kez daha iddialı bir hedef koydu. TÜBİTAK, Türkiye'de güneş enerjisiyle yüzecek ilk geminin yapımı için öğrencilere önayak oluyor. TÜBİTAK'ın popüler bilim dergisi Bilim ve Teknik, çeşitli bilim dallarında eğitim gören öğrencilere güneş enerjisiyle çalışacak bir geminin yapımı için çağrıda bulundu. Üniversitelerin gemi inşa, elektrik-elektronik, makine, kimya, malzeme, fizik ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenciler, genç mühendisler ve araştırmacılar ile tersanelerin makine ve elektrik sanayicilerinin, enerji kuruluşlarının katılımının beklendiği projede temel konsept, geminin "güneş enerjisiyle yol alması" olarak belirlendi.
Gemiye şimdilik "S.S (Solar Ship) Yeni Ufuklara" deniliyor, asıl adı ise daha sonra bir anketle çalışanlar tarafından konulacak. (TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net