Liman işçisinden AKP’ye tepki

Liman-İş İzmir Şube üyesi Alsancak Limanı işçileri, işyerlerini satan AKP Hükümeti’ne tepki gösterdi.Öğlen molasında işçi lokali önünde toplanan işçiler


Liman-İş İzmir Şube üyesi Alsancak Limanı işçileri, işyerlerini satan AKP Hükümeti’ne tepki gösterdi.
Öğlen molasında işçi lokali önünde toplanan işçiler “AKP’nin imamı niye sattın limanı”, “Limanlar bu ülkenin dünyaya açılan kapılarıdır” ve “Ekmeğimizin elimizden alınmasına müsaade yok” yazılı dövizler taşıdılar. Sık sık “Limanlar vatandır satılamaz”, “İşçiler burada, hükümet nerede” ve “Hükümetin imamı sattırmayız limanı” sloganları atan işçiler özelleştirmenin durdurulmasını istedi.
İşçilere seslenen Liman-İş Şube Başkanı Niyazi Tuncel, ülkenin en büyük ihracat limanının yok pahasına yabancılara peşkeş çekildiğini belirtti. Ülkeyi pazarlamakla görevli olduğunu söyleyen Başbakan’ın, bütün değerli işletmeleri peşkeş çektiğini dile getiren Tuncel, ihalenin iptal edilmesini istedi.
Özelleşti kazalar arttı
İzmir Limanı’nın 530 işçiyle Türkiye’nin en büyük ihracatını yaptığını söyleyen Tuncel, “Kamu işçisi çalışmıyor, yan gelip yatıyor, özel sektör bu işi daha iyi yapar diyenler, bu kadar işin bu kadar işçiyle nasıl yapılacağını bize de anlatsın” diye konuştu. Mersin Limanı’nın özelleştirilmesinin ardından iş kazalarının arttığını, can kayıplarının yaşandığını, hizmetlerin fiyatının arttığını ve işlerin yürümez hale geldiğini söyleyen Tuncel, şirketlerin liman işçilerine 3 milyar ücretle çalışmayı teklif ettiğini söyledi. Tuncel, “Ne olursa olsun işyerimizi kimseye teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.
İşçisiz devredilecek
Özelleştirme ihalesini limanın mevcut haliyle 13 yıllık kârına eşit olan 1 milyar 275 milyon dolara Global-Hutchison-EİB LİMAŞ (Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık AŞ) konsorsiyumu almıştı. Limanın özelleştirilmesinde Rekabet Kurulu’nun ihaleye ilişkin olumlu görüş bildirdiği açıklandı. Özelleştirme şartnamesinde limanın işçisiz devredileceği maddesinin olduğu belirtilirken şirket, TCDD işletmesinde bulunan diğer beş limana da göz dikti. Basın toplantısı düzenleyen EİB LİMAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal, Mersin, Derince, Samsun, Bandırma ve İskenderun limanlarının da bir an önce özelleştirilmesini istedi.
(İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net