Filistin işgali lanetliyor

İsrail’in, Filistin topraklarına yönelik saldırıları sürerken Filistinliler ise İsrailli işgal karşıtlarıyla birlikte 5 Haziran 1967’de başlayan ve 6 gün sürdüğü için tarihe “6 Gün Savaşı” olarak geçen...


İsrail’in, Filistin topraklarına yönelik saldırıları sürerken Filistinliler ise İsrailli işgal karşıtlarıyla birlikte 5 Haziran 1967’de başlayan ve 6 gün sürdüğü için tarihe “6 Gün Savaşı” olarak geçen III. Arap-İsrail Savaşı’nın 40. yıldönümünde işgal karşıtı gösteriler düzenledi. Ortak eylemlerde işgalin derhal son bulması talep edildi.
Eylemlerin, bu ay boyunca sürmesi bekleniyor. Eylemlere İsrailli işgal karşıtları da katılıyor. İsrail Komünist Partisi de işgal karşıtı gruplarla çeşitli etkinlikler düzenliyor.
Suriye, Mısır ve Ürdün ile İsrail arasında geçen ve Arap ülkelerinin hezimeti ile sonuçlanan 6 Gün Savaşı’nın ardından İsrail, topraklarını 4 katı oranında genişletmişti.
Eriha görüşmesi ertelendi
Öte yandan Filistin lideri Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert arasında bugün Eriha’da yapılması öngörülen görüşme süresiz ertelendi.
Filistinli başmüzakerecisi Saib Erakat tarafların, Filistinlilerin vergi gelirlerinin serbest bırakılması talebi ve ateşkes konusunda anlaşamadığını belirtti. İsrail’den bir yetkili ise, ertelenme talebinin Filistinlilerden geldiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)
Haniye: Haklarımız tanınmalı
1967 Arap-İsrail Savaşı’nın 40. Yıldönümünde, İngiliz The Guardian gazetesi için işgalci İsrail’in Başbakanı Ehud Olmert ile işgal altındaki toprakların Başbakanı İsmail Haniye birer makale kaleme aldı. Filistin Başbakanı makalesine, “1967: Haklarımız tanınmalı” başlığını atarken İsrailli mevkidaşı ise “İsrail, barışı tek başına getiremez” dedi.
Hükümeti tanıyın
Haniye yazısında ayrıca, “1967’den beri onbinlerce Filistinli İsrail tarafından öldürüldü, yaralandı. Sadece 2006’da ölen Filistinlilerin sayısı 650’ye ulaştı. İsrail işgalinin başladığı 1967’den bu yana 650 bin Filistinli gözaltına alındı. Dörtte üçü evlerini terk etmek zorunda kaldı.
İsrail, Batı Şeria’da ırkçı-işgalci duvarını inşa etmeyi sürdürüyor. Bu felaket durumu değiştirmek için atılması gereken ilk adım Batı’nın, İsrail’in 1967’de işgal ettiği topraklar üzerinde bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını öngören ulusal birlik hükümetini tanıması, Batı Şeria’daki yerleşimlerin boşaltılması, İsrail hapishanelerindeki 11 bin Filistin mahkumun serbest bırakılması ve Filistinli mültecilerin evlerine dönmelerine izin verilmesidir. İsrail eğer barış talebinde ciddiyse, halkımızın bu temel haklarını tanımak zorundadır” ifadelerini kullandı.
Olmert ise işgali şu ifadelerle gerekçelendirmeye çalıştı: “Filistin şiddeti, işgalimize bir tepki değildir. Filistin milliyetçiliğinin kökleri o kadar sığ değil. 100 yıl önce siyonist hareketin doğmasından bu yana Araplar, bizim tarihi topraklarımızda bağımsızlık iddiamıza çoğu zaman şiddet uygulayarak karşı çıktılar. Bu bir toprak kavgası değil, milliyetçi bir kavga... Ama ne kadar güçlü olsak da barışı tek başına yapamayız.”
Bu arada BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Louise Arbour ise İsrail’in 40 yıllık işgalinin, Filistin halkının haklarının ihlaline yol açtığını belirterek “İşgal rejimi, başta kendi kaderini belirleme hakkı olmak üzere Filistinlilerin insan haklarının büyük ölçüde ve acımasız şekilde çiğnenmesi sonucunu doğurdu” dedi. (DIŞ HABERLER)
İsrail boş durmadı

Filistinliler, İsrail’in 40 yıllık işgalini protesto ederken İsrail ise boş durmadı ve Filistin’e saldırılar düzenledi. İki saldırıda iki Filistinli yaşamını yitirdi, en az 5’i yaralandı. Dün erken saatlerde Batı Şeria’daki El Halil kasabasına düzenlenen baskında açılan ateş sonucu 1 Filistinli öldü, 3’ü yaralandı. Ölen Filistinlinin 67 yaşında olduğu öğrenildi. İsrail uçaklarının Gazze’nin kuzeyine düzenledikleri hava saldırısında ise bir Filistinli öldü. Bu rakamlarla birlikte, İsrail’in yaklaşık iki haftadır düzenlediği saldırılarda 60’tan fazla kişi öldü. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net