G-8 Zirvesi gergin başladı

Dünyanın en zengin ülkelerinin liderlerinin bir araya geldiği G–8 Zirvesi, küreselleşme karşıtlarının protestoları eşliğinde başladı. Zirveye, eylemlerin yanı sıra Washington-Moskova arasındaki gerginliğin de damgasını vurması


Dünyanın en zengin ülkelerinin liderlerinin bir araya geldiği G–8 Zirvesi, küreselleşme karşıtlarının protestoları eşliğinde başladı. Zirveye, eylemlerin yanı sıra Washington-Moskova arasındaki gerginliğin de damgasını vurması bekleniyor.
Zira taraflardan zirveye saatler kala sert açıklamalar gelmeye devam etti. Bush, Prag’da Rusya ile Çin’e “demokrasi” konusunda sert çıkışlarda bulundu, Kremlin’den yanıt gecikmedi: “Bush’un söyledikleriyle mutabık değiliz.”
Küreselleşme karşıtları ise otoyoldan Rostock Havaalanı’na ayrılan yol çıkışını kapattı. Polis, zirvenin yapılacağı Heiligendamm kentine giden yolları kapatan göstericileri karşı tazyikli su ile dağıtmaya çalıştı. Arbedede çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor.
Yeni ‘demokrasi’ dalgası!
G-8 Zirvesi için Heiligendamm’a geçmeden önce Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da “yeni bir demokrasi dalgası” konuşması yapan Bush, Amerikan Füze Savunma Sistemi’ne sert açıklamalarda bulunan Rusya ile Kremlin’e destek veren Çin’i eleştirdi.
“Yeni demokrasi dalgasıyla yönetimin yeni bir dönem başlattığını” belirten Bush’un konuşması, Irak işgali öncesindeki vaazlarını hatırlatırken konuşmasında sık sık “demokrasi” kelimesini kullandı ve “dünyayı despotizmden kurtarma sözü” verdi.
Amerikan lideri, “Rusya’da iktidarı halka devredecek reformlar yoldan saptı ve demokratik gelişme sürecinde rahatsız edici sonuçlar ortaya çıktı” dedi.
Çin’e de eleştiri oklarını yönelten Bush, “Çinli yöneticiler, siyasi sistemlerini açmadan ekonomik açılımları sürdürebileceklerini sanıyor” diye konuştu.
Kremlin’den jet yanıt
Kremlin ise Bush’un “demokrasi” eleştirisini reddetti. Sözcü Dimitri Peskov, G-8 Zirvesi için bulunduğu Almanya’da yaptığı açıklamada, Bush’un eleştirisinin kabul edilemez olduğunu ve tam aksine Rusya’nın, demokrasi alanında “Avrupa ve dünyada ortaklaşa kabul edilen değerleri paylaştığını” belirtti.
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ayrıca, “demokrasiyi geliştirmeye çalıştıklarını” da söyledi. (DIŞ HABERLER)
İklim için hedef belirlenmeyecek!ABD ve Almanya’nın, G-8 Zirvesi’nde küresel ısınmayla mücadelede “bağlayıcı hedefler belirlemeyeceği” açıklandı.Sonuç bildirgesinde, ısı artışının en fazla 2 dereceyle sınırlanması ya da CO2 salımıyla ilgili bir üst sınır belirlenmesi konusunda bağlayıcı kararların yer almayacağı bildirildi.Almanya, G-8 Zirvesi’nde iklim değişikliği ile mücadele için bir tasarı hazırladığını aylar öncesinden belirtmişti. Ancak ABD Başkanı Bush’un geçen hafta yaptığı ve küresel ısınma ile uluslararası mücadeleyi kökünden baltalamaya yönelik açıklama, bu konuda pek de gönüllü olmayan Almanya’nın da geri adım atmasına neden oldu.ABD Başkanı George W. Bush’un çevre konusunda başdanışmanı olan James Connaughton, dün Rostock kentinde yaptığı açıklamada, “her bir ülkenin kendi sınırlarını belirlemesi gerektiğini” savundu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net