Emeklinin gözü 3 Temmuz’da

Maaşlarına yılın ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyon oranı kadar zam yapılacak olan SSK ve Bağ-Kur emekli, dul ve yetimleri, 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon oranlarını bekliyor. Hükümet, yılın birinci 6 ayında SSK ve Bağ-Kur emekli...


Maaşlarına yılın ilk 6 ayında gerçekleşen enflasyon oranı kadar zam yapılacak olan SSK ve Bağ-Kur emekli, dul ve yetimleri, 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon oranlarını bekliyor. Hükümet, yılın birinci 6 ayında SSK ve Bağ-Kur emekli, dul ve yetimlerinin aylıklarına yüzde 5 zam yapmıştı. Yılın ikinci 6 ayından itibaren ise emekli aylıklarının ocak-haziran döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artırılacağı açıklanmıştı.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 3 Haziran’da 5 aylık enflasyonu yüzde 4.12 olarak açıklamasının ardından, bu oranda zammı garantileyen emekliler, şimdi 3 Temmuz’da 6 aylık enflasyon oranlarının açıklanmasını bekliyor.
Halen en düşük SSK emekli aylığı 527 YTL 15 YKr, en yüksek SSK emekli aylığı ise bin 478 YTL 10 YKr düzeyinde bulunuyor.
Büyümeden pay verilmeli
Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen gazetemize yaptığı açıklamada, hükümetin hedeflediği enflasyon oranlarını ilk 5 ayda aştığını kaydetti. Sadece enflasyon oranlarının gözetilerek zam verilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını belirten Beysülen, “Her yıl hükümet büyüme payları açıklıyor. Bu büyümeden herkesin payını alması, bize de refah payı verilmesini istiyoruz. Yani enflasyon oranlarının dışında refah payı istiyoruz” diye konuştu. Hükümetin açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçekçi olmadığını dile getiren Beysülen, KDV’nin kaldırıldığı ancak bunun marketlere yansımadığı örneğini verdi. Beysülen, TÜFE alacaklarının hâlâ ödenmediğini hatırlatarak kamu emekçilerine kayıplarının karşılanması için verilen paraların kendilerine de verilmesini istedi.
Yüzdelik değil seyyanen zam
Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Genel Başkanı Kazım Ergün, her şeyden önce, gelecek ay yapılacak artışların, yüzdelik olmamasını istediklerini belirtti. Yüzdelik zamların asgari ve azami aylıklar arasındaki makası açtığını ifade eden Ergün, seyyanen yapılacak artışlarla aylık farklarının giderilmesini talep ettiklerini kaydetti. Tüm İşçi Emeklileri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan da enflasyon oranı dikkate alınarak yapılan zamların kendilerine “bir şey getirmediğini” söyledi. Yılın ilk 5 ayında enflasyonun yüzde 4’ün üzerinde çıktığına dikkati çeken Çalışkan, “Bu da tartışmalı... Çarşı-pazar enflasyonu, açıklanandan çok daha yüksek” diye konuştu.
Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği Genel Başkanı Hasan Çavuşçulu, enflasyon oranında artışın aylıkları yaşanabilir bir seviyeye yükseltmeyeceğini kaydederek “Enflasyon yüzde 5 çıksa, 500 YTL alana 25 YTL zam gelir. Bu da hiçbir şeye yetmez. En düşük emekli aylığının 750 YTL civarına yükseltilmesini ve artışların da yeniden değerlendirilmesini istiyoruz” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)
www.evrensel.net