Fotoğraf: Evrensel

Anayasa Mahkemesi bekleniyor

Cumhurbaşkanı’nın vetosuna rağmen AKP’lilerin ısrarı ile yeniden geçen anayasa değişiklik paketindeki 367 tartışması Anayasa Mahkemesi’ne taşınınca, gözler bir kez daha Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak karara çevrildi.


Cumhurbaşkanı’nın vetosuna rağmen AKP’lilerin ısrarı ile yeniden geçen anayasa değişiklik paketindeki 367 tartışması Anayasa Mahkemesi’ne taşınınca, gözler bir kez daha Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak karara çevrildi. Cumhurbaşkanı’nın onayını bekleyen referandum süresini kısaltan yasanın akıbetinin de ne olacağı belirsiz. AKP’liler ise 80-100 arasında bekledikleri liste dışı kalanların sayısının 166’ya çıkmasının şaşkınlığından hâlâ kurtulamadılar.
Cumhurbaşkanının halk tarafından 5 artı 5 yöntemi ile seçilmesi, parlamento seçimlerinin 4 yılda bir yapılması ve Meclis’te toplantı yeter sayısının, seçimler dahil 184 olarak sınırlandırılmasını getiren Anayasa değişiklik paketinin Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesinin ardından, siyasette gözler yeniden Anayasa Mahkemesi’ne çevrildi. Cumhurbaşkanı’nın ağır eleştirilerle veto etmesinin ardından Anayasa değişikliği yeniden görüşülmüş, ancak Anayasa’da “367’nin şart olduğu” belirtilmesine rağmen, seçimleri 5 yıldan 4 yıla indiren 1’inci maddenin oylamasında 366 kabul oyu çıkmıştı. CHP’liler bunun, paketin düşmesi anlamına geldiğini, görüşmenin sürdürülemeyeceğini iddia etmiş ancak, AKP, “listede yer bulmak için çırpınan” vekillerinin ve yakın markaja aldıkları ANAP’lıların oyları ile diğer maddeleri 367 ve üzerinde oylarla yasalaştırmıştı.
Durum belirsiz
CHP ise önceki gün “Anayasa’ya aykırı eylemli iç tüzük değişikliği” olduğu iddiası ile yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle dava açtı. Anayasa Mahkemesi’nin ne yönde bir karar vereceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak. Ancak belirsiz olan, AKP’nin mahkeme kararının ardından nasıl bir tutum alacağı. Meclis’in olağanüstü toplantıya çağrılması durumunda, liste dışı kalan milletvekillerinin Meclis’e getirilemeyeceği, gelseler bile oylarını gruplarının istediği yönde kullanmayacakları düşünülüyor.
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz da liste beklentisi içinde bu oylamaya mecbur bırakılan milletvekillerinin, paketin yeniden gündeme gelmesi halinde Meclis’ten çıkmayacağını söyledi. Topuz, “Değişikliğin çıkması olasılığı yoktu. Çünkü artık herkes özgür bir şekilde iradesini kullanabilecek aşamaya gelmiştir. Ama milletvekilleri böyle bir noktaya gelmeden bu oylamaya mecbur bırakılmışlardır, dayatılmışlardır, çok büyük usul hataları, ilke hataları ve belki de Anayasa tartışmaları tarihine geçebilecek olumsuzluklar yaşanmıştır” dedi.
Referandum yasası
Benzer bir belirsizlik, Cumhurbaşkanı’nın önünde onay bekleyen, referandum süresini 120 günden 45 güne indiren yasa için de var. Cumhurbaşkanının seçimine ilişkin Anayasa değişikliğini ağır eleştirilerle veto eden Cumhurbaşkanı Sezer’in referandum yasasını onaylaması beklenmiyor. Veto edilmesi durumunda ise Meclis’in yeniden toplanması mümkün olmayacak. Aynı şekilde, vetonun ardından kısmen değiştirilerek çıkarılan nükleer enerji, meraları yağmaya açan yasa ile polislerin yetkisini artıran, “vur” emri veren Polis Vazife ve Selahiyetleri Yasası da Cumhurbaşkanı’nın onayını bekliyor. (Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
www.evrensel.net