2 partiyle başladı 7 partiyle bitti

İki partinin girdiği 22. Dönem Parlamentosu, dönemi 7 partiyle kapattı. AKP, 3 Kasım 2002 seçimlerinde, 1987 genel seçiminden beri ilk kez tek başına iktidara gelen parti oldu.


İki partinin girdiği 22. Dönem Parlamentosu, dönemi 7 partiyle kapattı. AKP, 3 Kasım 2002 seçimlerinde, 1987 genel seçiminden beri ilk kez tek başına iktidara gelen parti oldu. AKP, yüzde 34.28 oy oranıyla 363 milletvekili, CHP ise 19.39 oy oranı ile 178 milletvekili çıkarırken, aralarında Mehmet Ağar, Edip Safter Gaydalı, Sabahattin Cevheri, Ülke Güney’in de bulunduğu 9 milletvekili ise bağımsız olarak Meclise girdi.
3 Kasım seçimi, Cumhuriyet tarihinin en büyük ‘siyasi tasfiyesine’ de sahne oldu. Bir önceki dönemin iktidar ve muhalefet partileri DSP, MHP, ANAP, DYP ve SP barajı aşamadığı için Meclis dışında kaldı. AKP’den 13, CHP’den ise 11 kadın milletvekili Meclise gelirken, 550 kişilik parlamentoda kadınların temsil oranı yüzde 4.36’da kaldı.
YSK, Siirt’in Pervari ilçesi Doğanköyü’nde toplam 706 seçmenin kayıtlı olduğu 17, 18 ve 19 numaralı sandıklarda sandık kuralları usulünce oluşturulmadığı için oy kullanılmadığı gerekçesiyle seçimin yenilenmesine karar verirken, CHP Milletvekili Ekrem Bilek, AK Parti Milletvekili Mervan Gül ve bağımsız seçilen Fadıl Akgündüz’e ait milletvekili tutanaklarını da iptal etti.
Hakkındaki mahkumiyet kararı nedeniyle 3 Kasım seçimlerine katılamayan AKP Genel Başkanı Erdoğan, 9 Mart 2003 Siirt Milletvekili Yenileme Seçimi sonucu Meclis’e girdi.
Milletvekilliğinden Genel Başkanlığa
Seçimde Meclis dışında kalan DYP, Elazığ Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar’ın katılımı dolayısıyla 2002 sonundan itibaren Mecliste temsil edilmeye başladı. Ağar, 14-15 Aralık 2002 tarihlerinde yapılan DYP 7. Olağan Kongresinde Genel Başkan seçildi. CHP İstanbul Milletvekili Yaşar Nuri Öztürk, CHP’den istifa ettikten sonra HYP’yi kurdu ve genel başkan oldu. Böylece HYP de Mecliste temsil edildi.
Siyasi yaşamına ANAP’da başlayan, 3 Kasım’da AKP’den milletvekili seçilen Erkan Mumcu, Mart 2005’te hem Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinden hem de AKP’den ayrıldı. Mumcu’nun, ANAP Genel Başkanı olmasının ardından ANAP Meclis’te temsil edilmeye başladı. Mumcu’nun ardından, istifalar durmadı. Hem AKP’den hem de CHP’den ayrılan milletvekilleri, ANAP’a katıldı. Katılımlarla ANAP, Mecliste 3. grup oldu.
İstifalar bitmedi
CHP içinde muhalif milletvekilleri partiyle yollarını ayırdı. CHP’den İstanbul Milletvekili Ahmet Güryüz Ketenci, İzmir Milletvekili Hakkı Akalın, Amasya Milletvekili Mustafa Sayar ve Mersin Milletvekili Ersoy Bulut, CHP’den ayrıldıktan sonra SHP’ye katıldı. Ancak, Ketenci dışındaki vekiller, SHP’den de ayrılarak bağımsız kaldı. İstanbul Milletvekili Zülfü Livaneli ve Memduh Hacıoğlu, Hatay Milletvekili İnal Batu da CHP ile yollarını ayırdı. İstanbul Milletvekili Emin Şirin, ise AKP’den sonra LDP’ye, sonra ANAP’a, arkasından ise Genç Parti’ye katıldı.
Enerji Bakanlığı ihalelerine ilişkin yolsuzluk iddialarında adı geçen Cemal Kaya hakkında dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlanması üzerine, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş ise BM Kalkınma Programı Başkanlığı’na seçilmesi nedeniyle milletvekilliğinden istifa etti. Vefat edenlerle birlikte Meclis’te boş sandalye sayısı 9’a yükseldi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net