07 Haziran 2007 00:00

DTCF’ye veliler sonunda el koydu!

Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) faşist saldırıların artması üzerine öğrenci velileri ayağa kalktı. Fakülte önünde yaptıkları eylemde kaygılarını dile getiren veliler, eli bıçaklı saldırganların cezalandırılmasını,...

Paylaş

Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) faşist saldırıların artması üzerine öğrenci velileri ayağa kalktı. Fakülte önünde yaptıkları eylemde kaygılarını dile getiren veliler, eli bıçaklı saldırganların cezalandırılmasını, polislerin saldırılarının da kesilmesini istediler.
DTCF’de geçtiğimiz Çarşamba günü iki öğrencinin satırlarla yaralanması ve okulun eğitim öğretime kapatılması gibi gelişmelerin ardından, öğrenci velileri dün fakülte önünde bir araya geldiler. Siyasi parti ve kitle örgütü yöneticilerinin de destek verdiği veliler, her olayda çocuklarının öğrenim hakkının engellenmesi, eli satırlı çeteler ve polislerin hedefi olmalarına ateş püskürdüler. Öğrenciler de alkışlarla ailelerinin yanında oldular.
Öğrenci velileri adına açıklama yapan EMEP Ankara İl Başkanı Haydar Kaya, çocuklarının can güvenliği olmadığı için tedirgin olduklarını söyledi. Kaya, geçen hafta meydana gelen olayda öğrencilerin satır ve bıçaklarla yaralandığını, hemen ardından da polisin saldırısıyla karşı karşıya kaldıklarına değinerek, “Çocuklarımızın yaralandığı, hedef haline geldiği, eğitim hakkının engellendiği bir ortamda yaşanan onca olaya rağmen, hiçbir önlem alınmaması, hem biz aileler hem de öğrenciler açısından kaygı verici ve düşündürücüdür” dedi.
Satırlarla geliyorlar
Ellerinde satır ve sallamalarla okula gelenlerin, yoğun polisiye önlemler altında sınavlarına girmesine rağmen, kendi çocuklarının güvenlik önlemi olmadan okullarına devam etmeye çalışmalarına tepki gösteren Kaya, “Bizler bu yaşananları sağ-sol çatışması olarak değerlendirmiyoruz. Yaşananlar herhangi bir önlem alınmadığı takdirde daha da vahim ve tehlikeli sonuçlar doğurabilecek türden olaylardır.” dedi. Kaya, bu yüzden okul yönetiminin, öğrenciler için tehlikeli olan bu kişilere gerekli cezaların verilmesini, bu kişilerin kesici aletlerle okula girmesinin engellenmesini talep ederek, okul yönetiminin, öğrencilerin güvenliğini garanti altına alması gerektiğini bildirdi.
Yağmurda bekletildiler
Açıklamanın ardından veliler, öğrenciler ile birlikte daha önce alınmış randevu gereği dekan ile görüşmek istediler. Ancak polisin izin vermemesi üzerine yoğun yağmur altında bir süre bekletildiler.
Daha sonra okula girebilen veliler, Dekan Sekine Karakaş ile yarım saat kadar görüştüler. Dekan Karakaş ise velilere, “Sizin çocuklarınız bana emanet. Gerekli işlemler yapılacaktır. Siz bize telefon numaranızı verin, çocuklarınıza bir şey olursa sizi ararız” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

824 bin öğrenci OKS’de ter dökecek

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten tutuklu yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa