Şengör’den çarpıcı iddia

Pof. Dr. Celal Şengör, İstanbul’un sanılandan daha büyük bir deprem tehdidiyle karşı karşıya olduğunu iddia etti. Şengör, “İstanbul’u yöneten sivil yönetimler, bunu halktan gizlemeye çalışıyor’’ dedi.


Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul’un sanılandan daha büyük bir deprem tehdidiyle karşı karşıya olduğunu iddia etti. Şengör, “İstanbul’u yöneten sivil yönetimler, bunu halktan gizlemeye çalışıyor’’ dedi.
Özel yapım bir denizaltıyla Marmara’nın dibindeki fayları çıplak gözle inceleyen ve faya sensörler yerleştiren ekipten Prof. Dr. Celal Şengör, edinilen bulguları NTV canlı yayınında anlattı.
Prof. Dr. Şengör, “Tekirdağ’ın hemen güneybatısındaki fayın altında çatlak sistemler bulundu. Marmara fayı boyunca gaz basıncı yüksek bulundu. İstanbul’un hemen güneydoğusunda büyük heyelan hattının killerden oluşan tabakaların, heyelana yakın olduğuna dair bulgular bulundu’’ dedi.
Prof. Dr. Şengör, İstanbul için tehlikenin düşünülenden daha büyük olduğunun altını çizdi ve sivil yönetimleri suçladı. Şengör, Türkiye’nin bu araştırma için para harcamamasından yakındı.
Şengör, “Türkiye bir kuruş vermezken, bütün parayı Fransızlar veriyor. İstanbul çok çok büyük bir tehdit altında, zannettiğimizden çok daha büyük. İstanbul’u yöneten sivil yönetimlerin bunu halktan gizlemeye çalıştığını görüyorum. Bundan daha büyük bir suç olmaz’’ dedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net