08 Haziran 2007 00:00

Eleştirilerini unuttu mu?

Sabah genel yayın yönetmeni Ergun Babahan’ın Dünya Gazeteler Birliği (WAN) toplantısına ilişkin aldığı tutum, ilginç bir manzarayı ortaya çıkardı. Babahan, üç yıl önce WAN’ı çok sert bir dille eleştirerek toplantısına...

Paylaş

Sabah genel yayın yönetmeni Ergun Babahan’ın Dünya Gazeteler Birliği (WAN) toplantısına ilişkin aldığı tutum, ilginç bir manzarayı ortaya çıkardı. Babahan, üç yıl önce WAN’ı çok sert bir dille eleştirerek toplantısına katılmamıştı. Aradan geçen üç yılda pek bir değişiklik olmamasına karşın, Babahan bu kez “Cape Town’daki toplantıda sunum yapan tek Türk gazeteciydi” (Sabah, birinci sayfa).
Sabah üç yıl önce İstanbul’daki WAN toplantısını boykot etmişti. Sabah’ın o zaman da yayın yönetmeni Ergun Babahan’dı. Hatta Babahan, WAN yönetimine bir açık mektup yazmıştı. Medyatava sitesi bu gelişmeyi hatırlatarak bir tartışma açtı.
Babahan, 31 Mayıs 2004’te “Sabah, WAN’a niye katılmıyor?” başlıklı yazısında WAN’da Aydın Doğan’ın yoğun etkisi olmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti. Babahan şöyle yazmıştı: “Affınıza sığınarak biraz uzun tuttuğumuz bu mektuptaki gerçeklerin ışığında, maalesef, 100 ülkeden 18 bin gazeteyi temsil eden WAN’ın İstanbul toplantısının da, Doğan Grubu tarafından “özelleştirileceğini”, kendi mülkiyetlerine geçirileceğini biliyoruz. Basın özgürlüğüne, rekabete, gazetelerin yaşatılmasına dair tüm WAN taahhütlerini ihlalle malul bir zihniyetin, örgütünüzü kullanarak yapacağı bir “şov”da “figüran” ya da “dekor” olmak istemiyoruz. Sizleri ağırlayabilmekten, benimsediğimiz ilkelerinizi daha yapıcı ve faal biçimde paylaşmaktan elbette mutlu oluruz. Ama, künyesinde “100 ülke, 18 bin gazete ve ille de basın özgürlüğü” yazan saygın bir uluslararası örgütün (bu arada IPI’nın da) Sayın Doğan’ın gölgesinde kalmasını açıkçası çok yadırgıyoruz. Ve bu yüzden, kendi kentimizdeki WAN toplantısındaki “Doğan şovu”nun bir parçası, kısacası katılımcısı olamayacağız. Saygılarımızla.”
Güney Afrika’da bu hafta düzenlenen toplantıya katılan ve “tek Türk” olarak konuşma yapan Babahan ise, bu eleştirilerinin hiçbirine değinmedi. Oysa Doğan’ın yönetimdeki pozisyonu değişmemişti, hatta benzer kurumlardaki Doğan grubu etkisi daha da artmıştı. Üç yıl önceki mektubunda basın özgürlüğünden dem vuran Babahan’ın Güney Afrika’da internet gazeteciliğini tartışması dikkat çekti. Sabah’ın haberinde “Gazete okuru da artık editör oldu”, “Önemli olan içerik” gibi başlıklar öne çıktı. (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Şiir Festivali’nden akla takılan sorular

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa