Şiddete karşı ortak mücadele

Üç Büyükler” olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin divan kurulu başkanları, spordaki şiddet ve tribün olaylarının önlenmesi için birlikte hareket etme kararı aldı.


Üç Büyükler” olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin divan kurulu başkanları, spordaki şiddet ve tribün olaylarının önlenmesi için birlikte hareket etme kararı aldı.
Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz ve Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı’nın daveti üzerine önceki gece Caddebostan Büyük Kulüp’te bir araya gelerek, spordaki şiddet ve tribün olaylarına karşı birlikte hareket etme konusunu görüştü.
Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda alınan kararlar, ana başlıklar halinde dün Fenerbahçe Kulübü’nün internet sitesinden duyuruldu.
Açıklamada, divan kurulu başkanlarının, üç büyük kulübün eskiden olduğu gibi karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı bir anlayışla, mevcut problemlerin çözülmesi hakkında mutabık kaldıkları vurgulanarak, şöyle denildi: “Ezeli rekabete dayanan dostluğu zedeleyen spordaki şiddet ve tribün terörünün önlenmesi ve bu anlayışın yurt geneline yayılması en önemli görevdir. Bu konunun Futbol Federasyonu, kulüpler, medya kuruluşları ve devletin ilgili birimlerinin koordinasyonu ile çözülebileceği aşikardır. Bu problemin çözümü için üç büyük kulübün divan başkanları, ilgili birimlerle temas kurularak en acil şekilde müdahale edilmesi gerektiğini kararlaştırmışlardır.”
Bu arada, bu girişimin ikinci toplantısının, Galatasaray Kulübü Divan Başkanı İrfan Aktar’ın davetiyle, gelecek hafta içinde yapılacağı bildirildi.
Toplantılar sürecek
Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, üç büyük kulüp arasındaki ebedi dostluğun sürmesi adına divan başkanları olarak toplantılarına devam edeceklerini söyledi.
Karadeniz, kulübün resmi internet sitesinde yer alan ve Galatasaray ile Fenerbahçe kulüplerinin divan kurulu başkanlarıyla yaptığı toplantı hakkında bilgiler verdiği açıklamasında, “11 Nisan tarihinde Galatasaray Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar ve Fenerbahçe Kulübü Divan Başkanı Sayın Yüksel Günay’a bir çağrı yapmıştım. Türkiye’de üç büyük kulübün olmadığı bir lig düşünülemez. Ama son zamanlardaki zahiri sebeplerden dolayı, camialar farklı noktalarda ayrı ayrılar. Durum böyle olunca ortaya bir boşluk çıkıyor. Diğer kulüplerin başkanları Türk futbolunu idare eder duruma geliyorlar. Onun için üç büyükleri de tatmin eden bir spor kültürünün yerleşmesi için, üç büyük kulübün el ele vermesi gerekiyor diye düşündüm. Bu düşünce ile Galatasaray ve Fenerbahçe divan kurulu başkanlarına bir çağrıda bulundum. Onlar da davete icabet ederek büyüklüklerini gösterdi” diye konuştu. (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net