08 Haziran 2007 00:00

G-8 iklim için ‘anlaştı’

Heiligendamm’da devam eden G-8 Zirvesi’nde zengin ülkelerin liderleri, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ‘anlaştı’. Ancak anlaşmanın “yetersiz” ve “çapsız” olduğuna ilişkin eleştiriler var.

Paylaş

Heiligendamm’da devam eden G-8 Zirvesi’nde zengin ülkelerin liderleri, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ‘anlaştı’. Ancak anlaşmanın “yetersiz” ve “çapsız” olduğuna ilişkin eleştiriler var.
Bağlayıcı değil
G-8’in “daha belirgin ve bağlayıcı kararlar” almamasını eleştiren İngiltere merkezli “İklim Değişikliği Araştırmaları Merkezi” uzmanlarından Neil Adger, “Belli hedefler üzerinde anlaşmak ilk adımdı ve bu ilk adımı atmamak, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini görmezden gelmektir” dedi.
G-8’in üzerinde vardığı anlaşma, iki senelik bir diyalog sürecini öngörüyor. Uzmanlar, hemen önlem alınsa dahi küresel ısınmanın etkisinin asırlarca sürebileceğini belirtirken G-8 ise “sera gazı salınımının 2050 yılına kadar yüzde 50 oranında azaltılmasını” öngörüyor.
Bu karar, geçen günlerde yaptığı açıklama ile küresel ısınmaya karşı verilen mücadeleyi baltalama niyetinde olduğunu açıkça gösteren ABD Başkanı Bush’un ekmeğine de yağ sürüyor.
Almanya’dan dün öğle saatlerinde gelen haberlerde, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin küresel ısınma ile mücadele konusunda önlem alınması için müzakerelerde bulunduğu, ancak değişiklikle mücadele ile ilgili bir karara en çok ABD heyetinin karşı çıktığı ifade ediliyordu.
Bush-Putin görüşmesi
Diğer yandan Almanya’da son birkaç haftadır iyiden iyiye gerilen ABD-Rusya ilişkilerini görüşmek üzere ABD Başkanı Bush ile Rusya lideri Putin de bir araya geldi.
Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamaya göre görüşmede, Rusya lideri Putin’in Bush’a, “Azerbaycan’dan kiralanan bir Rus füze radar sisteminin ortaklaşa kullanılmasını önerdiği, buna karşın Doğu Avrupa ülkelerine yerleştirilmek istenen füze savunma sistemi planlarından vazgeçilmesini istediği” belirtildi.
Buna karşın ABD Başkanı Bush ise, görüşmenin “açık” ve “yapıcı” geçtiğini söylemekle yetindi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Bağırmazsan suçlusun bağırırsan da ölürsün!

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa