09 Haziran 2007 00:00

Şemdinli dosyası ‘kaza’ya uğradı!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Şemdinli sanıkları astsubaylar hakkındaki hapis kararını bozmasıyla başlayan ilginç gelişmelere yenileri ekleniyor. Yargıtay kararının yer aldığı dosyayı taşıyan araç Hakkari-Van yolunda kaza yaptı.

Paylaş

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Şemdinli sanıkları astsubaylar hakkındaki hapis kararını bozmasıyla başlayan ilginç gelişmelere yenileri ekleniyor. Yargıtay kararının yer aldığı dosyayı taşıyan araç Hakkari-Van yolunda kaza yaptı. Kazanın ardından dosyanın büyük bölümünün parçalanarak kaybolduğu ortaya çıktı. Başından beri davaya bakan savcı da değiştirildi.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım günü Seferi Yılmaz’a ait Umut Kitabevi’ne düzenlenen bombalı saldırı davasıyla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz hakkındaki hapis kararını “eksik soruşturma” gerekçesiyle bozması ve dosyayı askeri mahkemeye gönderilmesine karar vermesinin ardından, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Yargıtay kararını görüşmek üzere 13 Haziran’ı duruşma tarihi olarak belirledi.
Savcı değişti
Ancak bu duruşma öncesinde, Van Cumhuriyet Başsavcısı Yahya Akçadırcı, başından beri davaya katılan Savcı Metin Dikeç yerine, 5 Haziran’da özel yetkili olarak Savcı Sezgin Kanmaz’ı görevlendirdi. Mahkeme heyetinin, duruşmaya ilişkin kararı sanıklara, avukatlara ve tanıklara tebliğ etmesi ile birlikte bir skandal ortaya çıktı.
Sayfalar kayıp!
Mahkemece avukatlar ve tanıklara tebliğ edilen 4 sayfalık bildirimde, Yargıtay 9. Dairesi’nin kararı ardından PTT aracılığı ile Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dosyayı da taşıyan 21 FF 128 plakalı aracın 28 Mayıs 2007 tarihinde Kurubaş mevkiinde kaza yaptığı belirtildi.
Kazada araç sürücüsünün ağır yaralandığı belirtilen tebligatta, Şemdinli dosyasının bazı sayfalarının yok olduğu, geriye kalan evrakların ise parçalanmış ve çamura bulanmış halde bir torba içerisinde mahkemeye teslim edildiği ifade edildi. Dosyanın 1’den 74’e kadar olan tüm sayfalarının zarar gördüğü kaydedilen tebligatta, dosyadaki 5. ve 10. sayfaların ise kayıp olduğu bildirildi.
Umut Kitabevi sahibi Seferi Yılmaz ve kitapevinde yaşamını yitiren Zahir Korkmaz’ın ailesinin avukatı olan Murat Timur, Ankara’dan gelen aracın Hakkari yolu üzerinde bulunan Korubaş mevkiinden geçmemesi gerektiğine dikkat çekti. Av. Timur, bunun bilinçli bir durum olduğundan şüphelendiklerini söyledi.
Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’i “adam öldürmek, çete kurmak ve adam öldürmeye teşebbüs” suçlarından 39 yıl 5 ay 10’ar gün hapse mahkum etmişti. Yargıtay ise bu kararı bozmuştu.
(Van/DİHA)
Şemdinli’den sonra neler oldu
 • Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005’te Seferi Yılmaz’a ait Umut Kitabevi’ne astsubaylar Ali Kaya ve Özcan Deniz ile itirafçı Veysel Ateş tarafından bomba atıldığı iddia edildi. Bu sırada kitabevinde bulunan Zahit Korkmaz adlı vatandaş hayatını kaybetti. Bombalamanın ardından kent geneline yayılan olaylarda 5 kişi yaşamını yitirdi, 50’ye yakın kişi ise yaralandı.
 • Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırladığı iddianamede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ı suçlayan Van Savcısı Ferhat Sarıkaya meslekten ihraç edildi.
 • Şemdinli Komisyonu’na verdiği ifadede, “Hırsız içerdeyse kilit işe yaramaz” diyen Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun görevden alındı.
  Sıddık Güler
 • ÖNCEKİ HABER

  ‘Sınır ötesi operasyon ekonomiyi olumsuz etkiler’

  SONRAKİ HABER

  Macaristan’da ‘Köle yasası’na karşı protestolar devam ediyor

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa