Badem şekeri de demode oluyor

Evlenme hazırlığı yapan çiftler, gelenek olan badem şekeri yerine son dönemlerde kendi kişiliklerini yansıtan, uzun süre anı olarak saklanabilecek nitelikteki nikah şekerlerini tercih etmeye başladı


Evlenme hazırlığı yapan çiftler, gelenek olan badem şekeri yerine son dönemlerde kendi kişiliklerini yansıtan, uzun süre anı olarak saklanabilecek nitelikteki nikah şekerlerini tercih etmeye başladı.
Bursa’da faaliyet gösteren bir düğün organizasyonu şirketinin sahibi Gönenç Topçular, “Çiftler, artık kalıcı ve farklı amaçlarla kullanılabilecek nikah şekerlerine ilgi gösteriyor. Özellikle buzdolabı süsü, ilaç kutusu veya vitrinlerde kullanılabilecek küçük biblo şeklindeki şekerler tercih ediliyor” dedi. “Son yıllarda badem şekerli modellerin yerini büyük oranda lavantalı, gümüş ve kristal broşlu nikah şekerleri almaya başladı” diyen Topçular’a göre şekerlerin nikah sırasında nasıl sunulduğu da çok önemli.
Nikah şekerinin hikayesi
Nikah şekeri ilk kez yüzlerce yıl önce Japonya ile Çin arasında başlayan savaşın sona erdirilmesi sırasında ortaya çıktı. Savaşın bitmesi amacıyla her iki taraftan bir prens ve prensesin evlendirilmesine karar verilir. Törende bulunan kalabalığa Uzak Doğu geleneği olarak yeşil çay ikram edilmek yerine, ağızları tatlandırmak, aradaki düşmanlığı sona erdirilmek için şeker verilir. (TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net