10 Haziran 2007 00:00

Başarı G-8’in değil emekçilerin ve gençlerin

Almanya’da cumartesi günü yayınlanan gazetelerin çoğunda, G-8 Zirvesi’nin başarısının Başbakan Angela Merkel’e ait olduğuna dair manşetler öne çıktı. Özellikle küresel ısınma konusunda sağlanan uzlaşmanın yıllardan beri sağlanamadığı ifade edilerek, Merkel’in başarılması zor olan bir durumu kotardığı savunuldu

Paylaş

Almanya’da cumartesi günü yayınlanan gazetelerin çoğunda, G-8 Zirvesi’nin başarısının Başbakan Angela Merkel’e ait olduğuna dair manşetler öne çıktı. Özellikle küresel ısınma konusunda sağlanan uzlaşmanın yıllardan beri sağlanamadığı ifade edilerek, Merkel’in başarılması zor olan bir durumu kotardığı savunuldu. Böylece, dış politikada çok önemli çıkışları ve başarıları olmayan Merkel, G-8 Zirvesi’nin sonuçları üzerinden yeniden parlatılmaya çalışıldı.
Kimi gazeteler ve internet siteleri ise, küresel ısınma konusunda sağlanan uzlaşmanın arkasında, ilk kez cumhurbaşkanı olarak G-8 Zirvesi’ne katılan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin olduğunu yazıyor. Haberlere göre Sarkozy, ABD Başkanı George W. Bush’u, zirveyi terk etme tehdidiyle, uzlaşmaya yanaştırmış.
Protestocuların başarısı
Dünyanın zengin ülkelerinin liderleri, ortada bir şey yokken, “başarıyı” paylaşamazken, asıl başarının G-8’e karşı günlerce protestolar düzenleyen küreselleşme karşıtlarının olduğu açık. İlk olarak 2 Haziran günü Rostock merkezinde yapılan gösteriye 80 binden fazla emekçi ve genç katıldı. Polisin bütün provokasyonlarına rağmen, protestolar devam etti.
Rostock, Heiligendamm ve bölge halkı G-8 liderlerine tepkisini her fırsatta dile getirdi. Zirvenin yapıldığı küçük beldede bir taraftan Sol Parti’nin G-8’e karşı büyük afişleri göze çarparken, diğer taraftan da bölge sakinleri evlerinin camlarına savaşı protesto etmek için “Barış” yazan renkli bayraklar asmışlardı.
Greanpaece örgütü biri denizden, biri karadan olmak üzere iki kez, liderlerin kaldığı bölgeye girmeye çalıştı.
En büyük başarı payı ise yaklaşık bir hafta boyunca Heiligendamm çevresinde kurulan üç değişik kampta konaklayarak yollara barikatlar kuran gençlerin oldu. “G-8 Blok” tarafından organize edilen yoları kapatma eylemi çarşamba gününden cuma sabahına kadar devam etti. Heiligendamm’a giden bütün yollar aralıklı olarak yüzlerce kişi tarafından kapatıldı. Kimi yerlerde sabaha kadar yol üzerinde yatıldı. Bütün eylem kararları oy birliği ve demokratik bir şekilde alındı. Eyleme katılmak tamamen gönüllülük esasına göre işliyordu. Barikatlarda kalanlara içecek-yiyecek taşınıyordu. Bölge halkı da, günlük yaşamı altüst olmasına rağmen her bakımdan eylemcilere destek veriyordu.
Son birkaç yıldır G-8 ve diğer emperyalist buluşmalara karşı gerçekleştirilen eylemlerin en etkililerinden biri olmaya aday görünen Heiligendamm’daki protestoların başarıyla gerçekleştiği, eylemi düzenleyen kurumlar tarafından da kamuoyuna açıklandı.
Kitlesel bir direniş
Resmi zirvenin bittiği saatlerde küreselleşme karşıtları da Rostock’taki liman alanında bir miting düzenleyerek, protestoların bir bilançosunu çıkardı. 10 bine yakın eylemcinin katıldığı mitingde konuşan Attack sözcülerinden Werner Rätz, bir hafta süren eylemlerin etkisini şöyle değerlendiriyordu: “Bu hafta Rostock ve Heiligendamm’da yapılan protestolar politik arenada birçok şeyi değiştirdi. Almanya’da küreselleşmeye karşı kitlesel bir hareketi yaşadık, gördük.”
Gerçekten de, Almanya’da, hem de ülkenin en ücra köşesinde yapılan G-8 Zirvesi’ne karşı bu denli güçlü bir hareketin olacağını önceden kestirmek oldukça zor görünüyordu.
Eylemi düzenleyen örgütler tarafından yapılan açıklamaya göre, hafta içindeki protestolara toplam 20 binden fazla insan katıldı. Açıklamada ayrıca, 16 mutfaktan ihtiyaçların karşılandığı, farklı ülkelerden gelen ve birbirini tanımayan on binlerce gencin birlik ve dayanışma içinde eylemlerini başarıyla bitirdiği, gençlerin sadece kendilerini düşünmediği, alternatif bir yaşam ve başka bir dünyanın mümkün olduğunu gösterdikleri ifade edildi. Yani eylemciler bir yandan G-8’e karşı mücadele ettiler, bir yandan kurdukları kamplarda hayal ettikleri dünyalarını yaşadılar.
Değişik ülkelerden gelen delegasyonlar da kürsüden söz alarak bölge halkına gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ederek, alternatif zirvenin ve protesto gösterilerinin başarılı geçtiğinin altını çizdiler.
Miting adeta, G-8’e karşı verilen mücadelenin başarıyla sonuçlanmasının kutlaması gibiydi.
Yol işgallerine ise 10 binden fazla katılım oldu. Rostock merkezinde yapılan Alternatif Zirve’ye de, 43 ülkeden konuk ve 2 binden fazla kişi katıldı.
Maskeleri bir kez daha düştü
Resmi zirveden çıkan küresel ısınma, AIDS ve Afrika’ya yardım gibi konulardaki sonuçlar tabii ki küreselleşme karşıtlarını memnun etmedi. Rostock’taki kapanış mitinginde yapılan konuşmalarda “büyük başarı” olarak ilan edilen uzlaşmalardan bir şeyin çıkmayacağı ifade edildi. Böylece, G-8 liderlerinin dünyanın sorunlarını çözmeye niyetli olmadığı, binlerce küreselleşme karşıtı insan tarafından açık olarak görüldü. Daha önce verilen sözlerin tutulmadığı göz önüne alınırsa, yeni sözlerin tutulacağına da inanılması zor gözüküyor.
Konuşmalarda ayrıca, G-8 Zirvesi’nin bittiğini ama G-8’lerin dünya üzerinde sürdürdüğü politikalara karşı mücadelenin bundan sonra da devam edeceği özellikle vurgulandı. (Rostock/EVRENSEL)
Yücel Özdemir / Sinan Özbolat
ÖNCEKİ HABER

Iraklı işçiler grev silahını kullanıyor

SONRAKİ HABER

Öldürdüğü kadını 'Sonun diğer kadınlar gibi olacak' diye tehdit etmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa