Göçmen yasa tasarısı gündemden çekildi

ABD Senatosu, ülkede yaşayan yaklaşık 12 milyon kaçak göçmenin durumunu düzene koymayı öngören yasa tasarısını gündemden kaldırdı


ABD Senatosu, ülkede yaşayan yaklaşık 12 milyon kaçak göçmenin durumunu düzene koymayı öngören yasa tasarısını gündemden kaldırdı.
Kasım ayındaki seçimlerde Senato’da çoğunluğu ele geçiren Demokratların sözcüsü Harry Reid, Senatonun yüklü gündemi dolayısıyla bir an önce tasarıyı oylamaya geçmek istediğini, Cumhuriyetçilerin ise metni incelemek için zaman talep ettiklerini söyledi. Ancak bu konuda uzlaşma sağlanamadı.
ABD Başkanı George Bush’un önceliklerinin başında geldiği bilinen reform tasarısı metninin incelenmesi için hiçbir tarih belirlenmemesi ilkesinin kabul edilmesinden sonra, Demokratlar tasarıyı gündemden çekmeyi tercih etti.
Bush hükümetine darbe
Göçmen Yasa Tasarısı’nın gündemden çekilmesi ve hakkındaki görüşmelerin belirsiz bir tarihe ertelenmesi Bush’a yeni bir darbe olarak nitelendiriliyor.
ABD’deki milyonlarca göçmen işçinin 2006 ve 2007 1 Mayıs günlerinde ülke çapındaki grev ve gösteriler etkili olmuş ve sorunu gündemin üst sıralarına taşımıştı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net