Fotoğraf: Evrensel

Emekçi hesabı sandıkta soracak

Eğitim Sen Ankara şubelerinin düzenlediği eylemde ek ders ücretlerinde yapılan kesinti ve usülsüz yönetici atamalarına son verilmesini talep eden eğitimciler, AKP Hükümeti’ne “Emekçiler hesabı sandıkta soracak” diye seslendiler


Eğitim Sen Ankara şubelerinin düzenlediği eylemde ek ders ücretlerinde yapılan kesinti ve usülsüz yönetici atamalarına son verilmesini talep eden eğitimciler, AKP Hükümeti’ne “Emekçiler hesabı sandıkta soracak” diye seslendiler.
Eğitim emekçileri dün Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şube önünde toplanarak GİMA’ya yürüdüler. “Ek ders ücretlerimiz gasp edilemez”, “Yönetici atamalarında yargı kararları uygulansın”, “Okullarda korsan yönetici atamalarına son” yazılı dövizler taşıyan eğitimciler, “Hükümet elini cebimizden çek”, “Emekçi düşmanı hükümet istifa” ve “Emekçiler hesabı sandıkta soracak” sloganlarını attılar. GİMA önünde bir açıklama yapan Eğitim Sen Ankara Şubeleri Sözcüsü Özgür Bozdoğan, ek ders ücretlerinde kesintiye neden olan genelgenin iptal edilmesini istedi. Eğitim alanında kadrolaşmanın önünü açan ve 13 Nisan’da çıkan yönetici atama genelgesinin iptali için açılan davada Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini anımsatan Bozdoğan, bu kararın uygulanmasını ve 13 Nisan’dan sonra yapılan atamaların iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.
Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer ise iki konunun da takipçisi olacaklarını vurguladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ek ders ücretlerine ilişkin genelgede düzenleme yapmaya hazırlandığını bildiren Dinçer, ek ders ücretlerinde yapılan kesintilere son verilmesi ve bugüne kadar yapılan kesintilerin geri ödenmesini talep etti. OKS ve ÖSS sınavları öncesinde öğrencilere idari izin verildiğini anımsatan Dinçer, idari izin süresi içinde öğretmenlere ek ders ücreti ödenmemesinin gündeme geldiğini kaydetti.
Böyle bir uygulamanın kabul edilemez olduğunu kaydeden Dinçer, bakanlığın kendi tasarrufu ile aldığı bir kararın faturasını öğretmenlere çıkarmaması gerektiğini ifade etti.
Eğitimcilerin eylemi, Milli Eğitim Bakanlığı’na protesto faksları çekilmesi ile son buldu. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net