Fotoğraf: Evrensel

Yasaklı olmaktan bıktılar

Genelkurmay Başkanlığı’nın Hakkari, Şırnak ve Siirt’i “Güvenlik Bölgesi” ilan etmesine tepkiler sürüyor. Şırnak ve Siirt’te yaşayan vatandaşlar ve kitle örgütleri bölgede uzun yıllar süren ‘OHAL ve özel güvenlik’ uygulamalarının sorunu çözmediğini hatırlatarak, Genelkurmay’ın bu uygulamayı geri çekmesini istedi


Genelkurmay Başkanlığı’nın Hakkari, Şırnak ve Siirt’i “Güvenlik Bölgesi” ilan etmesine tepkiler sürüyor. Şırnak ve Siirt’te yaşayan vatandaşlar ve kitle örgütleri bölgede uzun yıllar süren ‘OHAL ve özel güvenlik’ uygulamalarının sorunu çözmediğini hatırlatarak, Genelkurmay’ın bu uygulamayı geri çekmesini istedi.
‘Tedirginiz’
Şırnak İl Genel Meclisi Başkanı Eyüp Tanış, bu tür uygulamaların bölgeyi tecrit ettiğine vurgu yaparak, “Bölgemizde yıllardır operasyonlar sürüyor çatışmalar yaşanıyor, faili meçhul cinayetler işleniyor. Tedirginlik içindeyiz. OHAL’in bölgemize ne getirdiği ortadadır” diye konuştu. DTP Silopi İlçe Başkanı Haci Üzen, “30 yıldır silahla çözüm üretilemezken, bölgeye böyle bir uygulama getirilerek çözüm olamaz. Çözümün yolu Türk ve Kürt kardeşliğidir” diye belirtti. DTP Cizre İlçe Başkanı İbrahim Erkul ise, “Türkiye Cumhuriyeti’ne kayıtlı vatandaşlarız. Ancak ülkenin üvey evladı olarak görülüyoruz. Bir sorun çıktığı zaman direk OHAL ya da savaş bölgesi ilan edilmesi bizi kaygılandırıyor” dedi.
‘Kaderimiz mi?’
Silopi ilçesinde doktorluk yapan Sabri Soysal, bölgede böyle bir uygulamanın başlamasının demokrasinin önünde bir set olacağına dikkat çekerken, Cizreli makine mühendisi Faysal Sarıyıldız, “Bölgeye ‘yasaklayıcı’, ‘sıkıyönetim’ veya ‘özel güvenlik’ şeklinde baskı içerikli paketler açılacağına, demokrasi, istihdam veya köye dönüş paketlerinin açılmasını isterdik” diye konuştu. Abdulkerim Türk ise, yaşamı boyunca OHAL veya ‘özel güvenlik’ şeklindeki uygulamalarla karşılaştığını belirterek, “Baskı ve savaş bu bölgede yaşayan insanların kaderi mi? Bir şeyler yapılsın artık” dedi.
OHAL’in de ötesinde
DTP Siirt İl Başkanı Abdullah Taşçı, “Seçim döneminde güvenlik bölgesi ilanı birtakım sıkıntıları da getirir. OHAL’in de ötesinde bir karar olduğunu düşünüyoruz” diye açıklarken, Botan Kültür ve Sanat Merkezi (BKSM) Başkanı Abdullah Gürgen de, “Yeni bir sıkıyönetim veya OHAL eskisi gibi çözümsüzlüğü derinleştirmek ve halkların geleceği açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Sorunların demokratik yol ve yöntemlerle şiddet ve baskı mekanizmalarını saf dışı bırakarak çözüleceğine inanıyoruz” diye konuştu. (Siirt-Şırnak/DİHA)
Siirt’te operasyon Şırnak’ta ağaç katliamı
Genelkurmay’ın “güvenlik bölgesi” ilan ettiği yerlerde operasyonlar yayılıyor. TSK Siirt ve Şırnak sınırında yer alan Besta, Çırav ve Herekol dağları kırsal alanında başlattığı operasyonu sürdürüyor. Söz konusu bölgelerde havadan bombalama yapıldığı bildirildi.
Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı bağlı Şenoba (Segirka) ile Besta Dağı eteklerine giden yolda bulunan ağaçların asker ve köy korucuları tarafından kesildiği öğrenildi. Köylüler ağaçların yeni filizlendiğini belirterek, bu durumun kendilerini rahatsız ettiğini dile getirdi.
www.evrensel.net