11 Haziran 2007 00:00

Görme engelliler hep sinemaya gitmek istiyor

“Geleceğimizi tüketiyoruz çocuklarımızı koruyalım” sloganı ile çocuk haklarını tema olarak belirleyen Altın Koza Film Festivali’nde, proje kapsamında çocuklar sinema ile buluşturuluyor.

Paylaş

“Geleceğimizi tüketiyoruz çocuklarımızı koruyalım” sloganı ile çocuk haklarını tema olarak belirleyen Altın Koza Film Festivali’nde, proje kapsamında çocuklar sinema ile buluşturuluyor. Festivalde görme ve işitme engelli çocuklar da unutulmadı. Boğaziçi Üniversitesi Sesli Betimleme Çalışma Grubu’nun hazırladığı, Derviş Zaim’in “Cenneti Beklerken” filmi görme engellilere ‘izletildi’.
Oğuz Kaan Görme Engelli Okulu öğrencileri, sesli betimleme yöntemiyle hazırlanan filmi izleyen çocuklar, sinemalarda aynı yöntemle filmler izlemek istediklerini söylüyorlar. Sesli betimleme yöntemi ile izlerken daha iyi anladıklarını aktaran görme engelli çocuklar, bu tür filmlerin çoğaltılmasını istediler.
‘Sinemaya gitmek istiyoruz’
Daha önce sinemada Hababam Sınıfı’nı izleyen Emin Yücel, ilk kez sesli betimleme yöntemiyle hazırlanan bir film izliyor. Bu yöntemle filmin daha iyi anlaşıldığını aktaran Yücel, sinemalarda bu yöntemle film izlemek istediğini söylüyor. Filmi en ön sıralarda izleyen Leman Altın ise ilk kez sinemada film izliyor. Filmin çok güzel olduğunu anlatan Altın, “Biz bu filmleri her yerde izlemek istiyoruz” diyor.
Boğaziçi Üniversitesi Sesli Betimleme Çalışma Grubu’ndan Kenan Önalan, görme engelliler için de görselliğin çok önemli olduğunu anlatıyor. Türkiye’de bu teknikle film yapımlarının çok yetersiz olduğunu vurgulayan Önalan, film izlemenin kendilerinin de hakları olduğunu vurguluyor. Sesli betimleme yöntemiyle hazırlanan filmlerle amaçlarının görme engellilerin farkındalığını artırmak olduğunu sözlerine ekleyen Önalan, “Film izlemek bizlere verilen bir lütuf değil, hakkımızdır. Ve bizler haklarımızı almak için mücadele etmeliyiz. Bir filmi izlerken yanımızdakine sormadan izlemek ve onunla film üzerine konuşmak bizlerin de hakkı diye düşünüyorum. Bu nedenle de sesli betimleme yöntemiyle filmleri yeniden hazırlıyoruz” diyor.
Görme engelliler için film arşivi
Görme engellilerde sinema kültürü oluşturmayı hedeflediklerini anlatan Önalan, “Bugün birkaç filmimizi sesli betimleme yöntemiyle hazırladık ama önümüzdeki yıllarda yüzlerce filmden oluşan bir arşivimiz olacak.Yakın zaman sesli betimleme yöntemiyle hazırladığımız filmleri internet sitesinde yayınlayacağız. Hedefimiz sinemalarda kulaklık yöntemiyle görme engelli olmayan arkadaşlarımla da film izlemek ve filmi onlarla tartışmak” şeklinde konuşuyor.
“Sanatsal etkinlikler toplumu ileriye götürmeli” diyen Koza AŞ Yürütme Kurulu Üyesi Haluk Uygur, festivalin teması “Çocuk Hakları” olarak belirlenince işitme ve görme engelli çocuklar için neler yapılabileceğini araştırdıklarını, bunun sonucunda da Boğaziçi Üniversitesi Sesli Betimleme Çalışma Grubu ile iletişime geçtiklerini anlatıyor. “Cenneti Beklerken” filmi hazırlandıktan sonra ilk gösterimin Altın Koza’da yapıldığını anlatan Uygur, festivalde çocukların istismar edilmesine itiraz edilmesine karar verildiğini, yapılan sanatsal etkinlerle de toplumu bir adım ileriye götürmek istediklerini ifade ediyor. (Adana/ EVRENSEL)
Gülsüm Mansur
ÖNCEKİ HABER

Güleryüz’ün sergisi 22 Haziran’a uzatıldı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa