Seçimler tartışmalı geçti

Harb-İş Kayseri Şubesi’nin tartışmalı geçen kongresi önceki gün 158 delegenin katılımı ile gerçekleştirildi.


Harb-İş Kayseri Şubesi’nin tartışmalı geçen kongresi önceki gün 158 delegenin katılımı ile gerçekleştirildi. İki listenin yarıştığı kongrede başkanlığa Ahmet Vekli 82 oyla tekrar seçildi. Muhalefet listesi ise 55 oyda kaldı. Seçimin ardından da tartışmalar bitirmeyeceğe benziyor. Zira kongrede yapılan konuşmalar ve gösterilen tepkinin yoğunluğu, tartışmanın genel merkez kongresine de taşınacağını gösteriyor.
Genel Merkez Yöneticisi Abdullah Erol, kendilerine söylenenlerin eleştiri değil hakaret ve küfür olduğunu söyleyerek herkese haddini bildireceklerini söyledi. Sık sık muhalif delegelerden bağrışmaların yükseldiği kongrede, divanın müdahaleleri de yetersiz kaldı.
Sendikanın son 8 yıldır üye sayısı bakımından küçüldüğünü ifade eden delegeler, üye sayısı azalırken yönetimin kendi eşi dostu için şube sayısını artırdığını iddia etti. Özelleştirmeler karşısında dik durulamadığını söyleyen birçok delege, ülkenin savaş batağına çekilmesine, ABD’nin oyunlarına, işyerlerinde yaşanan taşeronlaştırma gibi sorunlara karşı hiçbir adım atılamadığına vurgu yaparak, bu dönemki toplu sözleşmelerden de hiç bahsedilmemesinin de tam bir ihanet olduğunu söylediler.
Faaliyet raporunun eleştirildiği kongrede, delege Yılmaz Altınöz de son dört yılın kaybedildiğini, yönetimin işçilerin ufkunu açan plan ve projelerden yoksun olduğunu söyleyerek ,“Özgürlüklerimiz adına hiçbir gelişme sağlanamadığı gibi muhtıracılara da ses çıkarılmamasını eleştiriyorum” dedi.
Cemal Osman Çıkrıkçıoğlu adındaki delege de tehdit ve korkutmalarla delegelerin belirlendiğini ifade ederek işçilerin hak ettiği yere gelmesi gerektiğini söyledi.
“Bu kongreler işçinin haklarının ilerlemesi için yapılmalıdır” diyen işçi Faruk Aslan, esnek çalışma ve telafi çalışmasına karşı mücadele ederken aynı zamanda bu dönem TİS’ler için alana çıkılması gerektiğini söyledi.
Eleştirilere yanıt veren Şube Başkanı Ahmet Vekli ise birçok konuda iyi işler yapmaya çalıştıklarını, eksiklikleri varsa da düzelteceklerini söyledi. (Kayseri/EVRENSEL)
www.evrensel.net