11 Haziran 2007 04:00

Şoförlerle seferberlik protokolü imzalandı

Türk Silahlı Kuvvetleri, sınır bölgesindeki il ve ilçelerde otobüs ve minibüs firmalarıyla seferberlik protokolü imzaladı. Protokolle birlikte, ihtiyaç duyulduğunda araçlar 6 saat öncesinden askerlerin emrine verilecek.

Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri, sınır bölgesindeki il ve ilçelerde otobüs ve minibüs firmalarıyla seferberlik protokolü imzaladı. Protokolle birlikte, ihtiyaç duyulduğunda araçlar 6 saat öncesinden askerlerin emrine verilecek. Araç ve şoförleri, kendilerine belirtilen yer ve zamanda yerlerini almadıkları takdirde araç sahipleri ve şoförler hakkında, “Seferberlik Halinde Askere Sevke Mani Olmak” suçundan dava açılacak.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Şırnak, Hakkari ve Siirt’te “güvenli bölgeler” ilan etmesinin ardından şimdi de seferberlik ilanı yapıldı. Seferberlik ilanı çerçevesinde Şırnak bölgesinde otobüs ve minibüs firmaları ile protokol imzalandı. Protokol çerçevesinde, sivil araçların istenildiğinde 6 saat öncesinde askerlere tahsis edileceği ve hazır bulunmayan araç sahibi ile şoförler hakkında yasal işlem yapılacağı belirtildi.
Uymayana dava açılacak
Şırnak’ın Uludere ilçesinde “seferberlik uzmanı” S.A, Uludere Askerlik Şubesi Başkanvekili Astsubay L.A. ve Sınırlı Sorumlu Uludere 27 No’lu Minibüs ve Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanlığı adına Abdullah Bilen arasında 7 Haziran tarihinde imzalanan 16 maddelik protokol uyarınca, tüm sivil araçların gerektiğinde askerlerin emrine tahsis edileceği karar altına alındı.
İmza altına alınan protokol uyarınca, tüm sivil araçların gerektiği zaman askerlerin emrine verileceği, bu emrin 6 saat içinde yerine getirileceği ve emri yerine getirmeyen araç sahibi ile şoförleri hakkında “Seferberlik Halinde Askere Sevke Mani Olmak” suçundan dava açılacağı belirtildi.
Seferberlik protokolünün, Genelkurmay Başkanlığı’nın “güvenli bölge” ilan ettiği Hakkari ve Siirt’te de yürürlüğe konulduğu bildirildi.
İşte seferberlik protokolü

Şırnak’ın Uludere ilçesinde, Askerlik şube Başkanlığı ve Minibüs Taşıyıcılar Kooperatifi arasında imzalanan protokolde şu maddeler dikkat çekiyor:
 • Bu protokol, Uludere’den Türkiye’nin çeşitli istikametlerine ve idarenin talep edeceği diğer merkezlere gidecek sefer görevli yükümlüleri taşımak üzere düzenlenmiştir.
 • Sefere çıkacak aracın deposu dolu, bakımı yapılmış, avadanlık ve yedek lastikleri tam olacak şekilde, haber verildikten sonra 6 saat içinde Askerlik Şubesi Başkanlığı’nda hazır bulunacaktır.
 • Askeri personel Uludere Askerlik Şubesi Başkanlığı’nın ibraz ettiği listedeki güzergahlara kadar götürülecektir. Başka bir araca veya firmaya aktarma yapılmayacak ve yolucular yolda indirilmeyecektir. Yolda yolcu indirildiğinin tespit edilmesi halinde seferberlik halinde askere sevke mani olma suçundan araç sahibi ve şoförü hakkında yasal işlem yapılacaktır.
 • Araç sahibi, Uludere Askerlik Şubesi Başkanlığı’nın vasıta talebeni karşılamak zorundadır.
 • Bu protokol, tebliğ tarihinden başlayarak seferberliğin bitiş tarihinde sona erecektir.
 • Araç şoförleri kendilerine belirtilecek olar yer ve zamanda yerlerini almış olacaktır.
 • Belirtilen yer ve zamanda bulunmayan aracın sahibi hakkında derhal hukuki işlemlere başlanacaktır.
  (Şırnak/ANF)
  Taylan Esmer
 • Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
  ÖNCEKİ HABER

  Askerler için tören düzenlendi

  SONRAKİ HABER

  "Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa