Sendikalaşma mücadelesi meyvesini verdi

Graniser’de sendikalaşma mücadelesinin sonuna geldik dostlar. İşe iade davaları da sona ermeye başladı. İşe iadeler gerçekleşiyor. Artık tek eksik; toplusözleşme.


Graniser’de sendikalaşma mücadelesinin sonuna geldik dostlar. İşe iade davaları da sona ermeye başladı. İşe iadeler gerçekleşiyor. Artık tek eksik; toplusözleşme. Yaklaşık bir yıl aradan sonra bunları yazabilmek insanın gururunu okşuyor.
İşyerine mahkeme kararı ile de olsa dönen arkadaşlar, el ele, kol kola işçi arkadaşlarıyla kucaklaşıyor. Fabrikada sessiz bir çığlık atılıyor. O anı yaşamak müthiş bir duygu. Herkeste hafif bir tedirginlik, stres, heyecan ama en önemlisi işlerine geri dönebilmenin tatlı keyfi... Bir yıldır süren sendikalaşma mücadelesi, artık olumlu meyvelerini vermeye başladı. Dönem dönem azalan heyecan, ilk günlerde yaşanan coşkusuna geri döndü. Fabrikaya son bir yıl içinde dahil olan işçi arkadaşlar ve sendikanın gelemeyeceğini düşünen arkadaşlar, noterlere gidip üye olmaya başladılar.
Yine Akhisar halkı, Graniser’i konuşmaya, bizlerin haklı galibiyetimizi kutlamaya başladılar. Ne mutlu ki Graniser işçisi olarak bizler, kenetlenildiği zaman, birlik olunduğu zaman verilen mücadelenin her zaman başarı ile sonuçlanacağını ispatladık. Çünkü bir yıldır bizlere, “Boşuna uğraşıyorsunuz, yok yere işsiz kaldınız” diyen o kadar çok patron yanlısı insan gördük ki, bu durumu görünce kendimizi güreşte galip gelen pehlivanlar gibi hissediyoruz. Aslında mücadele yeni başlıyor. Graniser’in çalışma şartlarını düzeltmek, hem işveren hem de işçinin lehine çevirebilmek için daha çok uğraşmak zorundayız. Yapacağımız ilk toplusözleşme hepimize örnek teşkil edeceği için, sendika yöneticileri ile bizlerin toplusözleşme taslağını birlikte fikir alış-verişi yaparak hazırlamamız gerekir. Yapılacak iyi bir toplusözleşme, hem işveren hem de işçilere artı olarak döneceğinden eğriyi doğruyu işçilerle konuşup hazırlamanın, sendikacılığın gereği olduğunu düşünenlerdenim. Sözün özü arkadaşlar, emeklerimizin karşılığını almaya başladık. Birliğimizi bozmayıp mücadelemize devam edersek, bundan sonra da almaya devam ederiz.
Sezgin Çaybaşı/Sendikalaşma mücadelesinde işten atılan Graniser işçisi (Akhisar/MANİSA)
www.evrensel.net