Fotoğraf: AA

Olimpiyat ateşi sömürüyle yükseliyor

Pekin’in ev sahipliğinde düzenlenecek olimpiyatlara yaklaşık 1 yıllık bir süre kalırken, Çin hükümeti, aralarında çocukların da olduğu belirtilen olimpiyat işçilerini sömürdüğü yolunda eleştirilere hedef oluyor.


Pekin’in ev sahipliğinde düzenlenecek olimpiyatlara yaklaşık 1 yıllık bir süre kalırken, Çin hükümeti, aralarında çocukların da olduğu belirtilen olimpiyat işçilerini sömürdüğü yolunda eleştirilere hedef oluyor.Uluslararası sendikaların oluşturduğu bir grup, olimpiyatlar için malzeme üreten fabrikalarda işçilerin haklarının ağır şekilde ihlal edilmesi nedeniyle Çin hükümetine tepki gösterdi.
‘’Play-fair/Adil oyna’’ adlı grubun hazırladığı rapor, olimpiyatlar için şapka, çanta, kırtasiye malzemeleri gibi hediyelik eşya üreten bazı fabrikalarda yapılan incelemeleri kapsıyor. Rapor, ülkenin güneyinde, hükümet tarafından ruhsatlandırılan dört fabrikadaki sömürüyü gözler önüne seriyor.
Rapora göre, asgari ücretin yarısı kadar maaş ödenen işçiler, günde 15 saate kadar çalışmaya zorlanıyorlar ve istifa etmeye kalktıklarında da, alacaklarında kesinti yapılıyor.
Raporda, ayrıca işçi haklarına yönelik ihlâllere dikkat çekilirken, bunlara örnek olarak da ‘’çalışanlara zorla fazla mesai yaptırılması; işçilerin maaşları ve çalışma koşulları hakkında denetçilere yalan söylemeye zorlanmaları ve kötü sağlık ve güvenlik koşulları’’ sıralanıyor. Raporda ayrıca Guangdong bölgesinde bir fabrikada da 12 yaşındaki çocukların okul tatillerinde işçi olarak çalıştırıldıklarına dikkat çekiliyor.
Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Guy Ryder, iddiaların olimpiyat hareketini lekelediğini vurguladı.
Sendikacılar, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne, bugün Londra’da yapacağı toplantı öncesinde, sert önlemler alması ve 2012’de Londra’da düzenlenecek olimpiyatlar öncesinde benzer suçlamaların tekrarlanmaması için, gerekli adımları atması çağrısında bulundu.
İddialarla ilgili bir açıklama yapan Uluslararası Olimpiyat Komitesi, ‘’Olimpiyat hareketinin sosyal sorumluluğunu gözeten lideri olma hedefimize bağlıyız’’ diyerek ahlaki uygulamaları desteklediğinin altını çizdi. (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net