İşgalcilere taktik dayanmıyor

Irak’ta milisleri silahsızlandırma hedefini bir yana bırakan Amerikan ordusunun, şimdi de El Kaide’ye karşı Iraklı Sünni aşiretlere silah yardımı yaptığı iddia edildi. ABD Başkanı George W. Bush’un emriyle Irak’a ek 30 bin


Irak’ta milisleri silahsızlandırma hedefini bir yana bırakan Amerikan ordusunun, şimdi de El Kaide’ye karşı Iraklı Sünni aşiretlere silah yardımı yaptığı iddia edildi. ABD Başkanı George W. Bush’un emriyle Irak’a ek 30 bin asker gönderilmesinin üzerinden daha 4 ay geçmeden, yeni “güvenlik planı”nın başarısızlığı uğraması üzerine Irak’taki Amerikan ordusunun El Kaide’ye karşı Sünni aşiretlerine silah ve para desteği sağladığı ileri sürüldü.
ABD’li The Washington Post gazetesine göre ABD’li komutanların yeni planı, Irak’taki Amerikan askeri varlığının küçültülerek yaklaşık 40 bin askere indirilmesini öngörüyor. New York Times’ın haberine göre ise, Irak direnişinin kalesi olarak bilinen Anbar eyaletinde, Sünni aşiret liderlerinin çağrısıyla, binlerce Iraklı, Irak polisi ve ordusu bünyesi altına girdi.
ABD’li komutanlar, Anbar eyaletinin, Sünni direnişçi gruplar tarafından El Kaide’den temizlenmesini örnek gösteriyor. Bu direnişçi grupların, çok sayıda sivil Iraklının ölümüne sebep olmaları nedeniyle, El Kaide bağlantılı örgütlere tavır aldıkları belirtiliyor.
Bu durum Washington’a, kamuoyunun talebi doğrultusunda askeri varlığını azaltırken, aynı zamanda da Irak’ta uzun vadeli kalma fırsatını da verecek.
Ters tepebilir
Öte yandan, koşullar değiştiğinde direnişçilerin silahlarını Amerikan askerlerine, hatta Şii Iraklı gruplara yöneltebileceği endişesi de varlığını koruyor.
Anbar polisine katılan Sünni Iraklılar, Washington Post gazetesine ise, Amerikan ordusundan silah, para ve teçhizat yardımı aldıklarını, ordunun ayrıca aylık maaş verdiğini anlattı. 23 yaşındaki Emad Yasem, “El Kaide’den nefret ediyoruz, fakat Amerikalılardan da hoşlanmıyoruz. Hiç kimse bizim Amerikalıların yanında olduğumuz ve onları desteklediğimiz fikrine kapılmasın. Bizim bağlılığımız topluluğumuza ve şehrimize” dedi.
Irak’taki Amerikan askerlerine komuta eden Orgeneral David Petraeus ise, Irak’ın her bölgesinden komutanlarla Bağdat’ta bir toplantı yaparak, “Anbar modeli” taktiğini masaya yatırdı.
New York Times gazetesinin haberine göre, Petraeus, Sünni direnişinin El Kaide kanadına karşı, milliyetçi ve Baas Partisi yanlısı kanadıyla işbirliği yapmanın, “riskler taşımasına rağmen, reddedilemeyecek kadar büyük yararlar sağlayacağına” söyledi. ABD’li komutan, bir yandan da komutanları, işbirliği yapılan Sünni grupları yakından takip etmeleri konusunda uyardı.
Bu modelin uygulanması düşünülen diğer Sünni bölgeleri şunlar: Bağdat’ta eski Baasçılarla El Kaide arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Amiriye bölgesi, başkentin güneyindeki “ölüm üçgeni” olarak anılan Babil eyaleti ve Bağdat’ın kuzeydoğusundaki Diyala eyaleti.
Tepkiler geliyor
Bu arada, işgal ordusunun, ABD kamuoyundan gelecek tepkilerden çekindiği de öğrenildi. 3. Piyade Tümeni Komutanı Tümgeneral Rick Lynch, gazetecilere yaptığı açıklamada, işgalcilere karşı düzenlenen saldırılarda yer alan Sünni gruplarla işbirliği yapmayacaklarını savunarak, “Gidip ellerinde Amerikalı kanı olan adamlarla pazarlık yapmayacağım” ifadelerini kullandı.
Şii ağırlıklı Irak hükümeti de, ABD’lilerin attığı bu adımlardan rahatsız.
New York Times gazetesinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin en yakın danışmanlarından Sadık El Rikabi, “Hükümetin amacı Irak’taki milisleri silahsızlandırmak ve dağıtmak. Zaten Irak’ta yeterince milis var, şimdi niye yenilerini yaratıyoruz ki?” dedi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net