Fotoğraf: Evrensel

Yüzde 10 barajının sonucu 764 bağımsız aday

Antidemokratik yüzde 10 seçim barajı nedeniyle 22 Temmuz seçimlerinde bağımsız aday patlaması yaşandı. Seçime toplam 764 bağımsız aday girecek. En fazla bağımsız adayın başvurduğu il 157 kişiyle İstanbul olurken İstanbul’u 40’ar...


Antidemokratik yüzde 10 seçim barajı nedeniyle 22 Temmuz seçimlerinde bağımsız aday patlaması yaşandı. Seçime toplam 764 bağımsız aday girecek. En fazla bağımsız adayın başvurduğu il 157 kişiyle İstanbul olurken İstanbul’u 40’ar adayla Ankara ve İzmir izliyor. 3 Kasım 2002 seçimlerine ise 190 bağımsız aday katılmıştı.
4 genel başkan bağımsız
Aralarında siyasi partilerin genel başkanlarının da bulunduğu isimler partilere getirilen yüzde 10’luk ülke barajı nedeniyle bağımsız listelerinde şanslarını deneyecekler. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Mardin’den, Emek Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel İzmir 1. Bölge’den, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras İstanbul 1. Bölge’den, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ise Sivas’tan seçime girecek bağımsız adaylar arasında yer aldı.
DTP’nin parti olarak seçime girmek yerine bağımsız adaylar göstermesi bağımsız aday sayısını artıran nedenler arasında yer aldı. DTP’li adaylar daha çok Doğu ve Güneydoğu illerini seçerken bu illerde seçime girmeyecek sol partiler de büyük şehirlerdeki sol adaylara oylarını verecekler.
Eski Başbakan Mesut Yılmaz ve CHP milletvekilliğinden istifa eden Esat Canan da memleketlerinde bağımsız aday oldular.
Bağımsız adaylarda ilk sırayı İstanbul aldı. 3 seçim çevresinden oluşan İstanbul’da toplam 157 kişi bağımsız aday olarak seçimlere girecek. İstanbul 1. Bölge’den 56, 2. Bölge’den 47, 3. Bölge’den ise 54 kişi oy pusulasında yerlerini alacak. İstanbul’u 40’ar adayla Ankara ve İzmir izledi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net