imam ve tanrı

 • İmam, camide vaaz verirken, içeri dalan bir köylü, köyü sel basmakta olduğunu haber verir. Bütün cemaat hemen kaçar. Fakat imam, tanrının kendini koruyacağını söyleyerek camide kalır.


  İmam, camide vaaz verirken, içeri dalan bir köylü, köyü sel basmakta olduğunu haber verir. Bütün cemaat hemen kaçar. Fakat imam, tanrının kendini koruyacağını söyleyerek camide kalır. Sular camiye ulaşınca, imam çaresiz minareye çıkar. Sular minarenin ilk katına yükselirken bir tekne, imamı kurtarmaya gelir. Ancak imam, Tanrının kendisini koruyacağını söyleyerek tekneye binmez. Sular yükselir. İmam ikinci kata çıkmak zorunda kalır. Bir tekne daha gelir, ancak imam yine tekneye binmez.
  İmam artık minarenin en tepesindedir. Bir helikopter yaklaşır. İmam helikoptere binmeyi de reddeder. Bir süre sonra sular iyice yükselir ve imam boğularak ölür. Kendisini ahretin kapısında melekler karşılar.
  - Hoş geldiniz, buyurun...
  - Tanrıya biraz kırgınım.
  - Ne oldu ki?
  - Ben hayatımı ibadet ederek geçirdim, yaşadığım köyü sel bastı, herkes kaçtı ama Tanrının beni kurtaracağına inandığımdan ben kaldım...
  Tam bu sırada yukarıdan Tanrının sesi duyulur:
  - Salağa, iki tekne, bir helikopter gönderdik. Böylesinin benim katımda da yeri yok!
  www.evrensel.net