Light yalanlara kanmayın

Enerjisi azalmış anlamına gelen “light” ibaresinin bulunduğu ürünlere, yaz aylarındı daha fazla itibar ediliyor. Uzmanlar, light gıdaların kilo vermede önemli bir etkisinin bulunmadığını söylüyor.


Enerjisi azalmış anlamına gelen “light” ibaresinin bulunduğu ürünlere, yaz aylarındı daha fazla itibar ediliyor. Uzmanlar, light gıdaların kilo vermede önemli bir etkisinin bulunmadığını söylüyor. Dahası etiketlerin de “yasak savma” zihniyetiyle, “karınca duası” gibi yazılmasının tüketiciyi yanılttığı kaydediliyor.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sert, bisküvi ile başlayan light gıda üretiminin reçelden pirince, çikolatadan süt, yoğurt ve ekmeğe kadar her üründe uygulandığını ve bunların tezgahlarda yerini aldığını, ancak toplumun bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtti.
Light ürün nedir?
Doç. Dr. Sert, “Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne göre, bir ürünün light olabilmesi için, orijinal veya benzeri gıda maddesine göre, enerji değerinin en az yüzde 25 azaltılması gerekiyor. Bir ürünün üzerinde düşük kalorili yazabilmesi için de o ürünün 100 gramında 40 kaloriden az kalori bulunması şartı var” dedi.
Yapılan araştırmalara göre özellikle yaz aylarında tüketimi neredeyse çılgınlık boyutuna ulaşan light ürün pazarının her yıl yüzde 25 büyüdüğünün bildirildiğini vurgulayan Sert, “Bu büyümede, light gıdaların sanki hiç kilo yapmıyor gibi algılanmasının payı çok büyük. Oysa, bir kişi herhangi bir ürünü bir birim tüketiyor, daha sonra bu ürünün light olanını iki birim tüketiyorsa eskisinden daha fazla kalori alıyor demektir” diye konuştu.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de modern çağın önemli sağlık problemlerinden olan şişmanlık ve obezitenin artış gösterdiğine dikkati çeken Sert, “Yapılan araştırmalar, her 5 kadından birinin aşırı kilolu olduğunu ortaya koyuyor. Bu da light ürünlerin kurtarıcı gibi algılanmasına neden oluyor” dedi.
Light ürünlerle zayıflanmaz
Sert’in dikkat çektiği başka bir nokta ise bu gıdalar hakkında yeterince bilgi sahibi olunmadığı. Bu ürünlerin fazla miktarda düzensiz alınması, şişmanlık, diyabet ve çeşitli metabolik hastalıkları kamçılıyor. Sert’e göre tıpkı sigara paketlerinde olduğu gibi gıda ürünlerinde de katkı maddeleri ve kalori miktarları okunabilir şekilde yazılmalı.
Zayıflama uğruna bilinçsizce light gıdalara sarılmak yerine bir uzmandan da yardım alınarak, yaşa ve cinsiyete göre bilinçli diyet yapılmasının daha sağlıklı sonuç vereceğini vurgulayan Sert, “Eğer light gıdaların bir faydası olsaydı, bunu ilk çıkaran ülke olan Amerika ve ardından bunu uygulayan diğer ülkeler ve Türkiye’de bugün şişmanlık ve obezite sorunu bu kadar çok konuşulmazdı. Bilinçli bir diyet, kilo problemini ortadan kaldırır. Ayrıca, yemek yerken çatal ya da kaşık sürekli elde tutulmamalı masaya bırakılmalı. Bu sayede çiğneme süresi uzadıkça tokluk duygusu oluşumu da kuvvetlenir” dedi. (TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net