Cenaze protestoları medyayı ürküttü

Medya dünden itibaren birden “soğukkanlı” olma çağrısına başladı. Asker cenazelerini günlerdir gerilimli haberlere konu eden gazeteler, son cenazelerde hükümete yönelik protestolar üzerine “Cenazeye siyaset karıştırmama”...


Medya dünden itibaren birden “soğukkanlı” olma çağrısına başladı. Asker cenazelerini günlerdir gerilimli haberlere konu eden gazeteler, son cenazelerde hükümete yönelik protestolar üzerine “Cenazeye siyaset karıştırmama” söylemini benimsedi.
Dünkü gazete manşetlerinde cenazeler şöyle yansımıştı: “Öfke seli” (Akşam), “Andınız andımızdır” (Bugün), “Halkın öfkesi iktidara” (Cumhuriyet), “Cenazedeki öfke” (Güneş), “Yüreğimiz yanıyor” (Posta), “Bu acıya yürek dayanmaz” (Radikal), “Şehit muhtırası” (Takvim), “Dayanılır gibi değil” (Tercüman), “Acılar bölmesin” (Vatan), “Bu acıya siyaset karıştırmayın” (Zaman).
Bir hafta önceye kadar “Ne duruyorsunuz” manşetleri atabilen gazetelerin, üsluplarını yumuşattığı görüldü. Dün akşam saatlerinde toplanacağı bildirilen zirveye de ilgi gösteren kimi gazetelerde “siyaset karıştırmama” çağrıları yer buldu. Hürriyet’in genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök “Türkiye’de kimse cenaze üzerinden siyaset yapmamalı” dedi. Sabah’ın genel yayın yönetmeni Ergun Babahan ise “Şehitlere saygı lütfen” diyerek benzer bir çağrı yaptı. Vatan’ın manşeti, başyazar Güngör Mengi’nin “Tepkilerin, Türk insanını bölecek, düşmanı sevindirecek bir noktaya tırmanmasına imkan vermemeliyiz” yorumundan kurulmuştu. Milliyet ise başyazısında “Ülkemiz bugün Batı demokrasilerinin hiçbirisinin hedef olmadığı boyutlarda bir terör tehlikesi ile boğuşarak demokrasisini yürütmeye çalışmaktadır” diyerek dikkati seçimlere çekmeye çalıştı. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net