13 Haziran 2007 00:00

200 milyon çocuk sömürü altında

12 Haziran Uluslararası Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’ne, sadece tarlada ve çiftliklerde çalışan 132 milyon çocuk işçiyle girdi. Toplamda çalışan çocuk sayısı ise 200 milyonun üzerinde.

Paylaş

12 Haziran Uluslararası Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’ne, sadece tarlada ve çiftliklerde çalışan 132 milyon çocuk işçiyle girdi. Toplamda çalışan çocuk sayısı ise 200 milyonun üzerinde.
Çalışan çocukların dörtte üçü ise seyyar satıcılık, silahlı çatışma, kölelik, cinsel istismar ve tehlikeli işler gibi çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri olarak kabul edilen alanlarda bulunuyor.
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), bu yıl Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nü “Tarım alanındaki çocuk işçiliğinin tasfiye edilmesi” konusuna ayırdı. Ancak ILO’nun verilerine göre çocuk işçiliği, tüm dünya ülkelerinde korkunç rakamlara ulaşmış boyutta.
Yüzde 70’i tarımda çalışıyor
Buna göre tüm dünyada çocuk işçilerin en geniş kesimi tarım alanında çalıştırılıyor ve bu oran, çocuk işçiliğinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor. Tüm dünyada 5-14 yaş grubunda yer alan 132 milyondan fazla kız ve erkek çocuk, tarla ve büyük çiftliklerde çocuk işçi olarak çalıştırılıyor. Çocuklar, çeşitli sanayi kollarında ve pek çok bölgede çalıştırılıyor. Büyük kısmı ise patlayıcı özellikteki tehlikeli kimyasalların ve malzemelerin bulunduğu tarım sektöründe iş bulabiliyor.
Ailelere destek için
Çocuklar genellikle, ailelerinin onlara ihtiyaç duymaları nedeniyle bir işte çalışmak zorunda kalıyor. Bu nedenle dünyadaki çalışan çocukların dörtte üçü seyyar satıcılık, silahlı çatışma, kölelik, cinsel istismar ve tehlikeli işler dahil, çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri olarak kabul edilen işlerle uğraşıyor.
Türkiye nüfusunun yüzde 25.4’ünü (16 milyon kişi) 6-17 yaş grubu insanlar oluşturuyor ve bunun arasından çalışan kesimi ise resmi rakamlara göre yüzde 10.2 (1 milyon 635 bin kişi) olarak tahmin ediliyor. Kayıtdışı oranı düşünüldüğünde ise bu rakam 4 milyonu buluyor. Yüzde 61.8’ini erkeklerin oluşturduğu bu çocuklar, hane halkı gelirine katkıda bulunmak için iş hayatına yöneliyor.
Uygulanan politikalar
DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, çocukların uygulanan ekonomik politikalar nedeni ile çalışmak zorunda kaldığını ya da istekleri dışında çalıştırıldıklarını belirtti. Çocukların, birer yetişkin gibi sırtlarında hayatın yüküyle değil sevinçlerle ve coşkularla büyümeleri için gerekenlerin bir an önce yapılmasını isteyen Çam, çocukların sömürülmesinin hiçbir ahlaki açıklamasının olamayacağını kaydetti. (Ankara/EVRENSEL)
‘Çocuk işçiliğine hayır’
Çalışan çocuklar, illerde yaptıkları yürüyüş ve eylemlerle çocuk işçiliğinin sona erdirilmesini istediler.
Adana’da 75. Yıl Çocuk Gençlik Merkezi, Sokak Çocukları Derneği, Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu ve Adana Karataş’ta da bulunan mevsimlik çocuk işçileri, Atatürk Parkı’nda bir araya geldiler. Burada konuşan Sosyal Hizmetler Müdürü Yusuf İyi, özellikle sokakta çalışan çocukların bir süre sonra madde bağımlılığı ile karşılarına çıktığını dile getirdi. Açıklamanın ardından çocuklar, Atatürk Parkı’ndan İnönü Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca, “Sokakta çalışmak değil oyun oynamak istiyoruz”, “Çocuk işçiliğine hayır”, “Mendil ya da çiçek değil gelecekleridir ellerinden aldığınız” dövizleri taşıyan çocuklar, büyüklerine çiçek ve bildiri dağıttı.
‘Boya sandığı sizin olsun’
Ankara’da ise Abdi İpekçi Parkı’nda eylem yapan çocuklar, “Boya sandığı sizin olsun okulumu verin”, “Çocuk işçiliğine hayır” yazılı dövizler taşıdılar. SHÇEK’den hizmet almış ya da sokakta çalışırken eğitime yönlendirilmiş çocuklar ve kardeşlerinin düzenlediği eylemde, çocuklar adına açıklamayı 12 yaşındaki Özcan yaptı. Çocukların sokaklarda çalıştırılmamasını isteyen Özcan, “Biz çocukların çocukluğunu yaşamasından daha doğal ne olabilir? Ama bazı arkadaşlarımız, en doğal hakları olan bu haklarından mahrumlar. Onları mendil satarken, ayakkabı boyarken, tamirci dükkanlarında çalışırken, bazen de yük taşımacılığı yaparken görürüz” dedi.
Babası işsiz kalınca
Eyleme katılan çocuklardan 12 yaşındaki G.D, ilkokul birinci sınıftan sonra okuyamadığını belirterek 4 kardeş olduklarını ve ailesine bakmak zorunda kaldığını anlattı. Babasının işinin olmadığını, annesinin ise sokaklarda çeyizlik eşya sattığını söyleyen G.D, yakında kurslara başlayacağını ve eğitimine devam edeceğini vurguladı. 7 yaşındaki N.A. ise 6 kardeş olduklarını ve babası ile birlikte sokaklarda dürbün sattığını, ama artık satıcılık yapmak istemediğini dile getirdi. Şanlıurfa ve Mersin’de de eylem yapıldı. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

İşçiler hakları için eylerde

SONRAKİ HABER

Yüzlerce geyik öldüren avcıya hapis ve ayda 1 kez Bambi izleme cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa