Bugün git iki yıl sonra gel

Bölge illerinden tedavi olmak için hastaneye gelenler, 220 kişilik ‘şanslı’ grup içine giremezlerse, randevu alabilmek için iki yıl sonrasını beklemek zorunda kalıyorlar.


Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi (Araştırma ve Uygulama) Hastanesi Ortodonti Bölümü’nün, hastalarına tedavi için iki yıl sonrasına gün vermesi, hasta ve hasta yakınlarına büyük sıkıntı yaşatıyor.
BAĞKUR, Emekli Sandığı, SSK’lı ve yeşil kart sahiplerinin ortodonti (Çapraşık dişleri düzeltmek) tedavisi için başvuru yapabilecekleri tek kamu hastanesi olması nedeniyle de yoğun talebin olduğu Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi talebi karşılayamıyor. Ortodonti hastalığının tedavisinin uzun olması ve hekimlerin belli sayıda hastanın dışında hastayı alamamaları, tedavi sırasında yoğunluk yaratıyor. Hastanede, hastalar da hekimler de ciddi sıkıntı yaşıyor.
Konu ile ilgili randevu almayı başaramayan hasta yakınları ve Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi (Araştırma ve Uygulama) Hastanesi Dekan Vekili Oğuz Yoldaş ile görüştük. Hasta yakınları randevu alamamaktan ve işleyişten şikayet ederken, yetkililer hastanenin fiziki koşullarının yetersizliği ve personel eksikliğinden şikayet ediyor.
‘O kadar yol geldik’
Mersin’den kızı için gelen ancak sıra alamayan anne Hülya Burcu “O kadar yol geldik boşa gitti” diyor. Hastaneyi aradığını, kızının ortodonti tedavisi için 7 Haziran’da gelip randevu alması gerektiğinin söylendiğini dile getiren Burcu, saat 11.00’de geldiğini ancak yetkililerin kendilerine ‘kapasitelerinin dolduğunu, 2009 yılında tekrar randevu almak için gelebileceklerini’ söylediğini anlatıyor. Burcu, “Hastanede karşılaştığım manzara beni çok şaşırttı. İnsanlar kapının ağzında birbirleriyle ya da hastane personeli ile tartışıyor veya kavga ediyordu. Bu kadar insanı mağdur etmesinler” diyerek uygulamaya tepki gösteriyor.
Oğlunun dişlerinin düzeltilmesi için randevu almaya Antep’ten gelen Servet Hilaloğlu gece yolculuğundan sonra sabah 07.30 gibi hastaneye geldiğini ancak yine de randevu alamadığını anlatıyor. Kendisinin asgari ücretle çalışan bir işçi olduğunu anlatan Hilaloğlu, “Hastane kapısında sabah saatlerinde ben diyeyim bin kişi, siz deyin 2 bin kişi vardı. Maraş’tan İskenderun’dan Mersin’den ve daha birçok ilden insan sıraya girmiş” dedi. Kapıdaki 220 kişinin listesinin gösteren Hilmioğlu, “İşte tedavi için randevu alan şanslı 220 kişi” diyor ve ekliyor: “Geriye kalan binlerce insan evine dönmek zorunda kaldı.” Hilmioğlu, bölgede diş çapraşıklarını düzelten başka bir kamu hastanesi olmadığı için geldiklerini anlatıyor. Hastanenin uygulamasının birçok insanı mağdur ettiğine dikkat çeken Hilmioğlu “Özelde yaptırmaya kalksam milyarlarca para ödemem gerekiyor, buna gücüm yok” diyerek koşullarını anlatıyor. (Adana/ EVRENSEL)
Personel yetersiz

Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi (Araştırma ve Uygulama) Hastanesi Dekan Vekili Oğuz Yoldaş, hastanenin fiziki koşulları ve personel eksikliği nedeniyle daha fazla hastayı tedavi edemediklerini anlatıyor. Randevu talep eden hasta sayısının 2 bine yakın olmasının en önemli nedenlerini Yoldaş şöyle sıralıyor: “Ortodontist uzmanların kamu hastanelerinde yetersiz olması, ortodonti tedavisinin özelde çok pahalı olması, bölgede bu tedaviyi yapan tek hastane olması, asistan uzmanların 4 yılda sadece 150 hasta tedavi etmesi ve asistan uzmanların da azlığı ve hastanenin fiziki koşulları.”
Uygulamanın gerekçisini ise Yoldaş şöyle açıklıyor. “Kapasite 220 kişi bu sıraya girmek için o kadar çok kişi birilerini araya sokuyor ki bunu önlemek için randevu almak isteyen herkesin başvurmasını istiyoruz. Herkesin önünde ilk 220 kişiye randevu veriyoruz. Bu uygulamam hasta veya hasta yakınlarını mağdur ediyor ama en azından şeffaf ve torpilsiz oluyor.” Gelecek yıllarda hastanenin yeni bir yere kavuşacağının bilgisini veren Yoldaş, “Eğer hükümet de bize kadro verirse hastalarımız sıkıntı yaşamadan tedavi olabilecek” diyerek sözlerini bitirdi.
Gülsüm Mansur
www.evrensel.net