Dünya mültecileri İstanbul’da

Mart başında Ankara'daydık, Mayıs başında İzmir'de. 20 Haziran'da İstanbul'a sözümüz vardı" diyen Mülteci Projesi'nin yaratıcısı savaş fotoğrafçısı ve belgesel fotoğrafçı Bikem Ekberzade'nin 20 Haziran Dünya Mülteciler gününde...


Mart başında Ankara'daydık, Mayıs başında İzmir'de. 20 Haziran'da İstanbul'a sözümüz vardı" diyen Mülteci Projesi'nin yaratıcısı savaş fotoğrafçısı ve belgesel fotoğrafçı Bikem Ekberzade'nin 20 Haziran Dünya Mülteciler gününde belgesel fotoğraf sergisini açıyor.
9 sene sonra Mülteci Projesi'nin sergisini İstanbullu fotoğraf severlerle buluşturmanın sevincini yaşayan Proje organizatörleri sene birincisi gerçekleşen ULIS Photo Fest içerisinde yer almanın da mutluluğunu yaşıyor.
İzmir'de mültecilik temasına uyar biçimde "4 mekana sığınarak" yapılan serginin bir benzeri. İstanbul'da daha kapsamlı. Proje kapsamındaki fotoğraflar, Mülteciler filmi ve kitabı (Yasadışı) 7 mekana "sığınacak". Proje organizatörleri bu mekanları da bir kroki üzerinde birbirine bağlıyor. İzleyiciler rotayı izleyerek projeyi tamamlayacak.
Mülteci yaşamlar
Sergide Balkanlar, Azerbaycan, Pakistan, Afganistan, Türkiye ve Çad'dan toplam 70 fotoğraf var. 70 fotoğraf, 1 film ve 1 kitap 7 mekana geçici sığınma talebinde bulundu, ve talepleri kabul edildi. Sergi sığınakları ise Galata Fotoğrafhanesi, IFSAK, Fotoğrafevi, FotoTrek,Garaj İstanbul (Mülteciler filmi), Tezgah (Yasadışı) ve Uçan Ev. Kosova'dan Arnavutluk'a sığınan Kosova'lı mülteci ailelerin hayatlarını, Azerbaycan'da mülteci kamplarında 20 yılı aşkın bir süredir mahsur kalan Azeri "kaçkınlarını", Pakistan'daki Afgan mülteciler ve Afganistan'ın içindeki Penşir vadisine sığınan IDPler'in yaşamlarını ve Istanbul'da yaşamlarını sürdürmeye çalışan yasadışı mülteciler gibi bir çok mülteci yaşamı bu sergide bulmak mümkün. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net