Islak mayo erkeklerin düşmanı

Denize girip serinlemek bu yaz günlerinde ilaç gibi gelebilir. Ancak özellikle erkeklerin ıslak mayolarını uzun süre üzerlerinde tutmalaları gerekiyor. Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı ...


Denize girip serinlemek bu yaz günlerinde ilaç gibi gelebilir. Ancak özellikle erkeklerin ıslak mayolarını uzun süre üzerlerinde tutmalaları gerekiyor. Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güray Okyar, "Erkeklerde uzun süre ıslak mayo ile oturmak, idrar yolları enfeksiyonu ve prostata neden olabilir" dedi. Prof. Dr. Okyar, erkeklerin denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka mayolarını değiştirmesi gerektiğini belirtti. Mayoların hava almayan kumaşlardan yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Okyar,"Mayolar naylondan yapılmıştır ve sentetik maddeler içerir. Bu maddeler testislerin hava almasını engeller. Ayrıca genital bölgenin uzun süre ıslak kalması, birtakım hastalıklara zemin hazırlar. Bu nedenle havuz ya da denizden çıkıldığı zaman ıslak mayoların çıkarılıp kuru mayoların giyilmesi gerekir" dedi.
Slip yerine şort
Dar iç çamaşırları da genital rahatsızlıklara neden olabiliyor. Okyar, "Özellikle pamuklu olmayan iç çamaşırlar, testislerin hava almasına engel olduğu için erkeklerin üreme sağlığında sorun yaratabiliyor" diye konuştu. Erkeklerin slip iç çamaşırı yerine şort türü iç çamaşırları tercih etmesinin faydalı olacağını kaydeden Prof. Dr. Okyar, slip iç çamaşırlarının testisin skrotuma (testislerin bulunduğu torba) baskı yaptığını belirtti. (TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net