14 Haziran 2007 00:00

‘OKS ve ÖSS kaldırılmalı’

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Ortaöğrenim Kurumlar Sınavı (OKS) ve Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) kaldırılmasını ve öğrencilerin sınav cenderesinden kurtarılmasını istedi.

Paylaş

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Ortaöğrenim Kurumlar Sınavı (OKS) ve Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) kaldırılmasını ve öğrencilerin sınav cenderesinden kurtarılmasını istedi.
Alaaddin Dinçer dün yaptığı yazılı açıklamada, eğitim sisteminin öğrencileri eğitmek ve çok yönlü gelişmelerini sağlamaktan uzaklaştığını, öğrencileri ÖSS ve OKS’yi hazırlayan yapıya dönüştüğünü belirtti. Sistemin kamusal eğitimin içini boşaltarak, öğrencileri özel dershanelere yönlendirdiğini ve dershaneye gidemeyen öğrencilerin sınavı kazanmasının mümkün olmadığının altını çizen Dinçer, gençleri birbirine rakip hale getiren sistemin en temel işlevlerini dahi yerine getiremez hale geldiğine dikkat çekti.
Dinçer, ÖSS ve OKS sonuçlarının eğitim sisteminin durumunu açıkladığını, ÖSS’ye 1 milyon 639 bin 800 adayın gireceğini ancak adayların yalnızca yüzde 10’unun yerleştirileceğini kaydetti. Sınav sonucunda her yıl on binlerce öğrencinin “sıfır” puan aldığını hatırlatan Dinçer, sınavlarda yaşanan başarısızlıkların sorumlusunun AKP Hükümeti ve Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu bildirdi.
‘Bu bir eleme sınavı’
Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Vergibilir Çalışma Protokolü”nün imza töreninden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise ÖSS’nin bir eleme sınavı olduğunu belirterek, öğrencilerin elemeye tabi tutulmasının normal olduğunu savundu.
Çelik, 17 Haziran Pazar günü yapılacak olan ve 1 milyon 640 bin 259 adayın katılacağı ÖSS’nin bir sıralama sınavı olduğunu ifade ederek, “Netice itibariyle ÖSS’ye giren 100 öğrencimizden 10’u bir lisans programına yerleşiyor. Bunu hepsi biliyor. Dolayısıyla bu bir eleme sınavıdır. Herkesin birinci, ikinci, üçüncü olma ihtimali yok. Dolayısıyla bu sınavda kazanmak da kaybetmek de var” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Belediye başkanı tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa