Kaymakam ‘aydın’ adını ‘bölücü’ buldu

Diyarbakır’da bir belediye meclisi 32 yıldır ismi bulunmayan bir caddeye ‘Aydın’ adını verdi. Karar onaylanmak üzere gönderildiği Kaymakamlık’tan ‘aydın ismi bölücü ve ideolojik’ olduğu gerekçesiyle reddedildi


Diyarbakır’da bir belediye meclisi 32 yıldır ismi bulunmayan bir caddeye ‘Aydın’ adını verdi. Karar onaylanmak üzere gönderildiği Kaymakamlık’tan ‘aydın ismi bölücü ve ideolojik’ olduğu gerekçesiyle reddedildi. Belediye Meclisi ikinci kez aynı yönde karar aldı. Ancak ikinci kararı yargıya götürmesi gereken Kaymakamlık ısrarını sürdürerek, kararı yine geri çevirdi.
Diyarbakır’ın Lice İlçe Belediye Meclisi, 6 Aralık 2006’da Körtük Mahallesi’nde 1975 yılından bu yana kullanılan ancak ismi bulunmayan bir caddeye ‘Aydın’ ismini verdi. Meclis’te oy çokluğu ile alınan karar yasa gereği onaylatılmak üzere Lice Kaymakamlığı’na gönderildi. Ancak Kaymakamlık, Lice Belediyesi’ne gönderdiği bir yazı ile ismi bulunmayan caddeye verilen ‘Aydın’ ismini ‘bölücü’ olarak niteleyerek, uygun bulmadı ve reddetti. Lice Kaymakamı Gürkan Polat, gönderdiği gerekçeli yazısında, caddeye verilen ‘Aydın’ isiminin ‘Ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte ve ideolojik’ olduğunu ileri sürdü. Lice Belediye Meclisi, Mayıs ayı Olağan Toplantısı’nda caddenin ‘Aydın’ adını alması yönünde tekrardan karar aldı. Alınan karar 9 Mayıs günü bir kez daha Lice Kaymakamlığı’na gönderildi. Meclis kararına ilişkin, Kaymakamlık 27 Mayıs günü yine ‘bölücü ve ideolojik’ olduğu gerekçesiyle uygun bulmadığına ilişkin ret kararını Lice Belediyesi’ne iletti. Lice Belediye Başkanı Şeyhmus Bayhan, Kaymakamlığın ikinci kez kendilerine uygun bulunmadığına ilişkin yazı göndermesinin yasal olmadığını ve ancak yargı yoluna gidebileceğini söyledi. Belediye Başkanı Bayhan, “Biz yasal olarak bu adı bu caddeye vereceğiz. Lice’de bu adı taşıyan 3 önemli yer var. Bahtiyar Aydın adına bulvar, cadde ve okul var. Aydın kelimesi nasıl oluyor da ‘bölücülük ve ideolojik’ oluyor anlamış değiliz. Aydın ili var. Kaymakamlık yargıya gidebilir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde ‘Aydın’ kelimesinin anlamı açıktır. Bunun ‘bölücülük’le alakası nerde bilmiyoruz” dedi. (Diyarbakır/DİHA)
Hikmet Erden
www.evrensel.net