14 Haziran 2007 00:00

Çocuklar oyun ve okul istiyor

Çalışmayı sevmiyorum. Herkes gibi biz de çocukluğumuzu yaşamak isterdik. Çalışmasam oyun oynardım, ders çalışırdım, gezerdim.” Bu sözler, kendisine “Çalışmayı seviyor musun” diye sorulan ve bir sokakta elbise satan ...

Paylaş

Çalışmayı sevmiyorum. Herkes gibi biz de çocukluğumuzu yaşamak isterdik. Çalışmasam oyun oynardım, ders çalışırdım, gezerdim.” Bu sözler, kendisine “Çalışmayı seviyor musun” diye sorulan ve bir sokakta elbise satan çocuğa ait.
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle panel düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Burhan Karadeniz Sinema Salonu’nda gerçekleşen panele, 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdiresi Remziye Ulaş ve Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Başkan Danışmanı Muharrem Erbey konuşmacı olarak katıldı. Remziye Ulaş, merkezlerinde 1046 kayıtlı çocuğun bulunduğunu, bunların 140’ı haricinde tüm çocukların sokaktan koparılarak eğitimlerine devam ettiklerini söyledi. Ulaş, “Bu çocukların birçoğu göçle gelen ailelerin çocukları” diye konuştu.
Son 1 yıldır özellikle çöp toplayan çocukları yakın markaja aldıklarını söyleyen Ulaş, soğuk kış günlerinde yapmış oldukları alan taramasında 3 bin 302 çocuğun çöpte çalıştığını tespit ettiklerine dikkat çekti. Herkesin bu konuda duyarlılık göstermesini isteyen Remziye Ulaş, “Bizleri özellikle kavşaklardaki cam silen çocuklar yoruyor. Çünkü aileleri tarafından en çok istismar edilen bu gruptaki çocuklar” dedi. Ulaş, dilencilik yaptırılan çocukların ailelerini bulana dek bir misafirhaneye ihtiyaçları olduğunu, bu talebi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e ilettiklerini ve olumlu yanıt aldıklarını söyledi.
Muharrem Erbey ise Diyarbakır nüfusunun yüzde 55.4’ünün çocuklardan oluştuğunu bildirerek çocuk sayısı arttıkça çocukların sokağa düşme ihtimalinin arttığına dikkat çekti. Yoksulluğun da önemli bir etken olduğunu söyleyen Erbey, elle tutulur, somut politikalar üretmenin gerekliliğine işaret etti. (Diyarbakır/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İlk kez sinemaya gittiler

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa