15 Haziran 2007 00:00

Yaylaya festival daveti!

Rize’de Yeşil Yayla Kültür Sanat ve Çevre Festivalleri’nin ikincisi 5 Temmuz’da başlıyor. Düzenleyiciler, başta Karadenizliler olmak üzere herkesi yaylaya bekliyor

Paylaş

Yayla (Gola) Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği, Rize’de 5-11 Temmuz tarihleri arasında 2. Yeşil Yayla Kültür Sanat ve Çevre Festivali düzenleyecek. Festival etkinlikleri kapsamında konser, horon, fotoğraf sergisi, panel, resim atölyesi, belgesel film, rafting ve vücut sörfünün yanı sıra geziler, yöresel yemekler, geleneksel el sanatlarının tanıtımı, 3 günlük kamp ve karikatür sergisi yapılacak.
Yayla (Gola) Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği, Rize’nin Pazar, Fındıklı, Hemşin, Çamlıhemşin ve Ardeşen ilçelerinde, 5-11 Temmuz tarihleri arasında “Çarpık kentleşmeyle birlikte hızla yok olmaya terk edilen Doğu Karadeniz geleneksel mimarisini tanıma ve koruma” temasıyla 2. Yeşil Yayla Kültür Sanat ve Çevre Festivali düzenleyecek. Festival, Doğu Karadeniz’de ekolojik ve kültürel değerlere önce yerel, sonra ulusal ve uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmeyi ve ortak değerlerin üzerinde birleşen yöre kültürünü doğru anlatma çabasını amaçlıyor.
Yeşil Yayla Festivali önceki yıl, Karadeniz müziği üzerine yaptığı derlemeler ve albümleriyle tanınan Sanatçı Birol Topaloğlu ve San Francisco Dünya Müzik Festivali yönetmenlerinden Kutay Derin Kugay’ın girişimleri ile hayata geçmişti.

Festival programı zengin
Rize, 2. Yeşil Yayla Kültür Sanat ve Çevre Festivali’nde konserden kampa, sergiden panele çok çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. 7 Temmuz günü önce Laz müziği sanatçısı Birol Topaloğlu, arkasından Kardeş Türküler’in sahne alacağı konser dikkat çekiyor. 9-11 Temmuz tarihleri arasında, tulum ve horonun eksik olmayacağı 3 günlük yayla kampı, Çamlıhemşin Yukarı Kaçkar Yaylası-Derebaşı’nda gerçekleştirilecek. Ali Konyalı’nın “Doğu Karadeniz’de Kırsal Mimari” adlı fotoğraf sergisi festival kapsamında sergilenecek. Karadenizli Karikatürcüler Derneği’nin hazırladığı “Karadeniz Babanızın Çöplüğü Değil” adlı karikatür sergisi, yine açılacak sergiler arasında.
Hemşin ilçesinde organik tarımla ilgili Çaykur Çay Araştırma Enstitüsü’nden Ayhan Haznedar, organik tarım üzerinde çalışan Yusuf Coşkun ve Doğu Karadeniz bölgesinde çevre ile ilgili araştırma ve deneyimleri olan Seçkin Yeniçırak’ın katılacağı bir panel yapılacak.
İlkay Nişancı’nın yönetmenliğini yaptığı “Bir Yudum Bekleyiş” adlı belgesel film de festival kapsamında gösterime girecek. Film, çayın Doğu Karadeniz Bölgesi üzerindeki sosyokültürel etkilerini anlatıyor. Yönetmenliğini Seçkin Yeniçırak’ın yaptığı doğayı sevme ve korumayı özendiren “Siz veya Onlar” adlı 23 dakikalık belgesel film, çocuklara gösterilecek.
Sözlü tarih atölyesinde gençlerin yaşam öyküsü, yemek, şarkı, masal, hikaye konuları sözlü anlatılacak. Çocuklara yönelik resim atölyesi ve hava koşullarına bağlı olarak Fırtına Vadisi’nde rafting, viya (vücut sörfü) gibi su sporlarının yapılması da planlanıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Bilgi için: www.yaylafest.org
ÖNCEKİ HABER

GÖZLEMEVİ

SONRAKİ HABER

Mevlüt Çavuşoğlu-Nadia Murad görüşmesinden iki farklı tweet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa