Yakılan aydınların anısına ‘Ateşin Dansı’

Ressam, Heykeltıraş Sadık Öztürk’ün ‘Ateşin Dansı’ isimli sergisinin açılışı yapıldı. Öztürk’’ün 2 Temmuz 1993’te, Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen aydınların anısına yapmış olduğu yağlıboya resimlerinden ...


Ressam, Heykeltıraş Sadık Öztürk’ün ‘Ateşin Dansı’ isimli sergisinin açılışı yapıldı. Öztürk’’ün 2 Temmuz 1993’te, Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen aydınların anısına yapmış olduğu yağlıboya resimlerinden oluşan ‘Ateşin Dansı’ sergisi, önceki akşam İnşaat Mühendisleri Odası’nda Ankaralılara sunuldu. Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen açılışa, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kazım Genç ve Kültür-Sanat Sen Genel Başkanı Kemal Sevgisunar’ın da aralarında bulunduğu birçok davetli katıldı.
Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Emel Sungur serginin açılışında, 2 Temmuz 1993’te sevgiyi, dostluğu, barışı, direnci paylaşmaya giden aydınların karanlık yüzlerce katledildiğini hatırlattı. Madımak yangınının acısının bitmediğini, yaşananları kimsenin unutmadığını, unutamayacağını söyleyen Sungur, “Yangın sürerken otele arkasını dönüp gidenleri, otelin elektrik sigortasının ateş almasıyla yandığını söyleyenleri, ‘Spor karşılaşmasında da bu kadar insan ölür’ diyenleri, belediye başkanını ödüllendirip parlamentoya yollayanları, ‘Halkla askeri karşı karşıya getirmedik’ diyenleri de unutmadık” dedi. Yangında sorumluluğu olanlara seslenen Sungur, “Bizler, Cumhuriyet’ten, laiklikten, barıştan, insan haklarından ve Atatürk ilkelerinden asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.
Ressam Sadık Öztürk ise yanarak hayatını kaybedenler içinde dostları olduğunu, yaşadığı acıyı resim yaparak anlatmaya karar verdiğini söyledi.
23 Haziran’da Sivas’ta
Öztürk, 10 Temmuz 1993’te başlayarak 1994 Haziranı’na kadar 33 tane yağlıboya eseri ortaya çıkarmış. Eserlerinde hem dostlarını, aydınları; hem de düşmanları, yangına tepkisiz kalanları, engellemeyenleri betimlemiş Öztürk. Toplam 33 yağlıboya resimden oluşan sergi, ilk kez İzmir’de sanatseverlerle buluştu ve ardından Ankara’ya getirildi. Öztürk’ün resimleri, 19 Haziran’a kadar Ankara’da gösterildikten sonra 23 Haziran’da Sivas Yıldızeli’nin Banaz köyüne gidecek ve 10 Temmuz’a kadar Banaz’da sergilenecek. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net