Fotoğraf: Evrensel

Uki Tekstil’de eylem sürüyor

Ücretlerinin ve geriye dönük alacaklarının ödenmemesine karşı iş bıraktıkları için işten atılan Uki Tekstil işçileri, hak arama mücadelelerini sürdürüyor. Eylemin ardından 7 işçiyi atan Uki patronu, önceki gün de 30 işçiyi daha ...


Ücretlerinin ve geriye dönük alacaklarının ödenmemesine karşı iş bıraktıkları için işten atılan Uki Tekstil işçileri, hak arama mücadelelerini sürdürüyor.
Eylemin ardından 7 işçiyi atan Uki patronu, önceki gün de 30 işçiyi daha işten çıkardı. Bu gelişme üzerine 400 işçinin çalıştığı fabrikada, işçilerin yarıdan fazlası iş bırakarak işten atılan arkadaşlarına sahip çıktı. Tüm bunlar olurken fabrikada örgütlü olan TEKSİF Sendikası Avcılar Şubesi başkan ve yöneticileri, eylem yapan işçileri teröristlikle suçladı. Ayrıca işçileri, hakaretlerle ve el hareketleriyle yaptığı küfürlerle tahrik eden Şube Başkanı Tanrıverdi Aybirdir, daha sonra fabrikadan ayrıldı.
Fabrika önünde bekleyen Uki işçileri, sendikacıların kendilerine hiçbir zaman sahip çıkmadığını belirterek edilen küfürlerin ve hakaretlerin yanlarına kâr kalmayacağını dile getirdiler. Görevini yapmayan sendikacı istemediklerini ifade eden işçiler, bunu değiştireceklerini söylediler. Atılan işçilerin geri alınmasını, ikramiyelerinin 4 ikramiyeye çıkarılmasını, ücretlerinin ve sosyal haklarının gününde ve eksiksiz ödenmesini isteyen işçiler, talepleri kabul edilene kadar mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini kaydettiler.
Bunun yanı sıra DİSK/Gıda-İş Genel Sekreteri ve Emek Partisi GYK Üyesi Seyit Aslan, Uki işçilerini ziyaret etti. Burada işçilere seslenen Aslan, işçilerin mücadelesine destek vermeyen bir sendikacılığın ahlaki olmadığını belirterek, bu tutumu lanetlediğini söyledi. Uki işçisinin haklı mücadelesinde her türlü destekle yanlarında olduklarını ifade eden Aslan, “Önümüz seçim süreci. Sizlerden oy istemeye gelecekler. Bugün Meclis’te olan AKP, CHP, ANAP ve DP, işçilerin oylarını alarak Meclis’e girdiler. İş yasalarını onlar yaptılar. Bu seçimlerde onlardan hesap sormalıyız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net