Hastanede örnek dayanışma

Ankara Fizik Tedavi, Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde taşeron işçilerin eylemine, hekimler, memurlar, hasta ve hasta yakınları da katılarak destek verdi.


Ankara Fizik Tedavi, Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde taşeron işçilerin eylemine, hekimler, memurlar, hasta ve hasta yakınları da katılarak destek verdi.
Hastanede taşeron şirketlerin yenilenmesi nedeniyle, sendikalarından istifa etmezlerse işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak olan temizlik işçileri eyleme geçti. Çoğunluğu 10 yılı aşkın süredir hastanede çalışan 65 işçi, bu tutumu protesto etmek için öğle saatinde hastane önünde bir araya geldi.
İşçilere, SES Genel Başkanı Köksal Aydın, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, TTB Yöneticisi Orhan Odabaşı, Ankara Tabip Odası Başkanı Önder Okay ile Dev Sağlık-İş yöneticilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir grup destek verdi. Hastanede tedavi gören hasta ve hasta yakınları da tekerlekli sandalyeleri, kol değnekleri ile eyleme katılarak işçilere sahip çıktılar.
Genel-İş’e üye oldukları için işten atılmak istenmelerine tepki gösteren işçiler, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “İşçilerin birliği patronları yenecek”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganlarını attılar. Alkışlarla başhekimi, hastane yöneticilerini ve bu duruma göz yuman Sağlık Bakanlığı’nı protesto eden işçiler, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Taşeron işçi köle değildir” yazılı pankartlar da taşıdılar.
İşçilerin örgütlendiği Genel-İş Konut Şubesi’nin Başkanı Hüseyin Kabaca, işçilere sahip çıkan sendika ve kurum yöneticilerine teşekkür ederek bundan sonraki eylemlerinde hep beraber hareket edeceklerini söyledi. Kabaca, sendikalaşmak dışında hiçbir şey istemediklerini ifade ederek buna engel olmaya çalışanların suç işlediğini dile getirdi.
Suç işliyorlar
DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, işçilerin, örgütlenip haklarını savunmaktan başka bir çareleri kalmadığını belirterek “Taşeron işçiler, 3 aydır ücret alamıyorlar. Bakkala borçlanıyor, evlerini geçindiremiyorlar. Ücretli yıllık izin yapamıyorlar. Üç günlük yıllık izinleri öncesinde istifa mektuplarını bırakıyorlar. Yol paraları maaşlarından kesiliyor” dedi. Hukuksuzluğa göz yumanlara tepki gösteren Görgün, “Başhekim, görüşmelerimize olumsuz cevap vermiş, işverenle ortak hareket ederek işçileri sendikadan istifa etmeye çağırmıştır. Bu hukuksuzluk, mahkemelerin, Sağlık Bakanlığı’nın, Meclis’in çok yakınında yaşanmaktadır” dedi.
2 yıldır hastanede tedavi gören Mustafa Çağlar ise “Bu insanlar 400 YTL’ye çalışırken, onların başındakiler, bakanlıktakiler 4-5 milyar lira maaş alıyorlar. Bunu içlerine sindirip bir de üstüne üstlük 400 YTL’yi çok görüyor, işlerine engel olmaya çalışıyor. Sonuna kadar, maddi-manevi işçilerin yanındayız” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net